Novak Djokovic le-a cerut scuze fanilor

După ce a fost nevoit să se retragă de la turneul găzduit de Dubai

Sport 26 Februarie 2016 / 18:40 736 accesări
Novak Djokovic le-a explicat medicilor că nu poate continua meciul cu spaniolul Feliciano Lopez

Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, care a fost forțat să se retragă după primul set al meciului cu spaniolul Feliciano Lopez, pierdut cu scorul de 3-6, în sferturile de finală ale turneului ATP de la Dubai, dotat cu premii în valoare totală de 2.249.215 dolari, a declarat că regretă faptul că și-a dezamăgit fanii. „Vreau să le cer scuze oamenilor care au venit să urmărească meciul, directorului turneului și tuturor celor care au venit să mă susțină. Sunt cu adevărat trist să închei astfel turneul, însă am fost forțat să fac acest lucru. Dacă aveam un al treilea ochi, aș fi jucat în continuare. Totul a început cu o infecție, urmată de o alergie severă. Așa mi s-a spus. Este pentru prima oară când mă confrunt cu o astfel de problemă”, a spus Djokovic, care a apărut cu ochelari de soare la ochi la interviurile de după meci. „Sper ca problema la ochi să dispară în câteva zile. Din punct de vedere fizic, mă simt bine. Este păcat că turneul se încheie aici pentru mine, însă nu am avut de ales”, a adăugat sârbul, care a fost fluierat de unii spectatori în momentul în care a părăsit arena.

Djokovic a pus capăt, cu această ocazie, unei serii de 17 finale consecutive, fiind pentru prima oară începând din ianuarie 2015 când nu ajunge în ultimul act al unei competiții la care participă. El a ratat, astfel, șansa de a egala recordul lui Ivan Lendl, care a disputat 18 finale consecutive între 1981 și 1982.

HINGIS ȘI MIRZA, SERIE DE VICTORII STOPATĂ LA DOHA

Elvețianca Martina Hingis și partenera sa de dublu, indianca Sania Mirza, au suferit primul lor eșec după o serie de 41 de victorii consecutive în circuitul profesionist WTA, fiind învinse în trei seturi, 2-6, 6-4, 10-5, de cuplul rus format din Elena Vesnina și Daria Kasatkina, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Doha. Hingis și Mirza, campioanele en titre la Wimbledon, US Open și Australian Open, au început seria lor învingătoare în septembrie 2015, la Flushing Meadows, unde au cucerit primul dintre cele nouă trofee consecutive obținute de atunci. Dacă ar fi reușit să câștige turneul de la Doha, cele două ar fi egalat performanța stabilită în 1990 de Natașa Zvereva (Belarus) și Jana Novotna (Cehia), care au câștigat 44 de meciuri consecutive. Cea mai lungă serie de victorii la dublu din tenisul feminin aparține perechii americane alcătuite din Martina Navratilova și Pam Shriver, învingătoare în 109 meciuri disputate între 1983 și 1985.