Obiectiv îndeplinit pentru HCM

Handbal / Liga Naţională, etapa a 9-a: HCM CONSTANŢA - DINAMO CĂLĂRAŞI 36-31

Sport 17 Noiembrie 2011 / 00:00 1532 accesări

HCM Constanţa a obţinut, ieri, la Sala Sporturilor, a noua victorie stagională în Liga Naţională, învingând, scor 36-31 (18-18), ocupanta locului 3 în clasament, Dinamo Călăraşi. Cu evoluţii surprinzător de bune în această ediţie de campionat, deşi are în componenţă mulţi jucători de 19-20 de ani, Dinamo a început curajos partida de la Constanţa, conducând cu 3-1. HCM a revenit rapid, a preluat conducerea cu 11-7 în min. 18, iar cu cinci minute înainte de pauză avea deja şase lungimi, scor 17-11. A fost momentul în care handbaliştii constănţeni au crezut probabil că vor obţine un nou succes la pas, iar lipsa de concentrare din următoarele cinci minute a fost taxată prompt de Dinamo, care a preluat conducerea cu 18-17!!! S-a intrat la egalitate la cabine, 18-18, însă echilibrul pe tabelă s-a păstrat până în min. 41, scor 23-24. Diferenţa de valoare dintre băncile de rezerve, dar şi o mai bună concentrare pe faza de atac, au distanţat HCM-ul la patru goluri în min. 47, scor 30-26, iar din acest moment campioana nu a mai avut nicio emoţie în obţinerea victoriei. S-a încheiat 36-31 pentru HCM, un succes care aduce alte două puncte importante în lupta pentru titlu.

„Sunt mulţumit de rezultat. A fost un meci dificil la debutul meu pe banca HCM-ului. Am avut doar un antrenament cu echipa înaintea jocului. A fost o victorie muncită şi sper ca de la zi la zi, de la un antrenament la altul, să ne cunoaştem tot mai bine şi să jucăm în stilul pe care mi-l doresc“, a declarat noul antrenor principal al echipei constănţene, Constantin Ştefan.

Au evoluat - HCM: Popescu (12 intervenţii), Stănescu (6 intervenţii); Toma 9g (4x7m), A. Stamate 6g, Riganas 4g, Sabou şi Novanc - câte 3g, Sadoveac, Irimescu, Angelovski şi Csepreghi - câte 2g, Stavrositu, Ghionea şi Buricea - câte 1g, Şimicu şi Adzic; Dinamo: Marocico (5 intervenţii), Drenceanu (3 intervenţii, 1x7m), Botaş (2 intervenţii), Băluţ 9g, Săulescu 8g, Cojocea 7g (4x7m), Capotă şi Vasile - câte 2g, Savin, Rona şi Ştefan - câte 1g şi Dedu.

Celelalte partide ale etapei se vor disputa după următorul program - sâmbătă, ora 11.00: CSM Ploieşti - CS Caraş Severin; ora 17.00: Ştiinţa Bacău - CSM Bucureşti; ora 18.00: Pandurii Tg. Jiu - Steaua Bucureşti şi U. Cluj - Potaissa Turda; duminică, ora 11.00: Poli Timişoara - Bucovina Suceava; ora 18.00: CSM Satu Mare - HC Odorhei. Clasament: 1. HCM Constanţa 18p, 2. Ştiinţa Bacău 14p, 3. Dinamo Călăraşi 11p, 4. Pandurii Tg. Jiu 10p, 5. HC Odorhei 9p (golaveraj: 242-226), 6. Potaissa Turda 9p (216-215), 7. Bucovina Suceava 8p (215-215), 8. CS Caraş Severin 8p (203-221), 9. CSM Satu Mare 7p, 10. Poli Timişoara 6p (189-185), 11. CSM Bucureşti 6p (212-214), 12. CSM Ploieşti 5p, 13. U. Cluj 3p, 14. Steaua Bucureşti 0p.

HCM pleacă în această dimineaţă cu autocarul spre Skopje, unde sâmbătă, de la ora 21.00, va întâlni campioana Macedoniei, HC Metalurg, în etapa a 5-a a Ligii Campionilor la handbal masculin.