Opt medalii pentru atleţii constănţeni

Atletism / Campionatele Naţionale în sală - seniori

Sport 12 Februarie 2013 / 00:00 505 accesări

La finalul săptămânii trecute, Complexul Sportiv “Lia Manoliu” din Bucureşti a găzduit etapa finală a Campionatului Naţional de seniori la atletism în sală şi “Cupa de Cristal” la seniori. La startul competiţiei s-a aliniat şi o numeroasă delegaţie constănţeană de la CS Farul, care a obţinut opt medalii: două de aur, patru de argint şi două de bronz.

Cele mai bune rezultate au fost înregistrate în proba feminină de triplusalt, unde întreg podiumul a fost ocupat de sportivii de la gruparea de pe litoral. Surprinzător, victoria i-a revenit Cristinei Toma (antrenor Vali Ionescu), cu o săritură care a măsurat 13,69 m. Marea favorită, Cristina Bujin (antrenor Lenuţa Dragomir), s-a clasat pe locul secund, cu un modest 13,60 m, în timp ce medalia de bronz i-a revenit Cristinei Sandu (antrenor Lucian Sfia), cu 13,38 m. Considerată cea mai bună sprinteră din ţară, Andreea Ogrăzeanu (antrenor Cristina Manea) s-a impus clar în proba de 60 m, cu 7,37 sec., aducând al doilea titlu naţional pentru CS Farul. Tot la 60 m, dar în proba masculină, Iulian Geambazu (antrenor Cătălin Ganera) a încheiat pe locul secund, cu 6,91 sec. La un pas de titlul naţional a fost şi Adrian Vasile (antrenor Gabriela Voiculescu), la săritura în lungime, constănţeanul clasându-se pe locul secund, cu 7,76 m. Tot o medalie de argint a cucerit şi Mihaela Bobocea (antrenor Valentin Anghel), în proba de 800 m, cu timpul de 2 min. 8,73 sec. Atleta constănţeană a fost la un pas de medalie şi la 1.500 m, dar a terminat doar pe locul 4, cu timpul de 4 min. 27,45 sec. În schimb, Cristi Nicuşor Boboc (antrenor Niculina Chiricuţă) a reuşit să urce pe ultima treaptă a podiumului în proba masculină de triplusalt, cu 15,79 m.

În paralel, au avut loc şi Campionatul Naţional de Tineret, etapa finală, unde atleţii constănţeni au cucerit şase medalii: aur pentru Mihaela Bobocea (1.500 m), argint pentru Cristi Nicuşor Boboc (triplusalt), Andreea Lefcenco (triplusalt - 13,14 m, antrenor Lenuţa Dragomir), Ionuţ Grecu (lungime - 7,46 m, antrenor Mădălina Ivan) şi Mihaela Bobocea (800 m) şi bronz pentru Nadia Ilaş (60 mg - 8,91sec., antrenor Cătălin Ganera).