Patru titluri pentru Constanţa

Tenis, CN individuale de iarnă under 12

Sport 14 Ianuarie 2012 / 00:00 720 accesări

Micii tenismeni constănţeni au strălucit la Campionatele Naţionale Individuale de Iarnă pentru juniori sub 12 ani, desfăşurate în cursul acestei săptămâni la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, reuşind să câştige toate cele patru titluri naţionale puse în joc. La băieţi, finala a fost una pur constănţeană, aducându-i faţă în faţă pe principalul favorit, Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu) şi Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), cap de serie nr. 3. Mai experimentat, Paloşi s-a impus la capătul unui meci spectaculos, cu 6-2, 6-3, confirmând statutul de favorit. Cei doi, care au câştigat joi proba de dublu, şi-au asigurat astfel un loc în lotul naţional al României pentru Campionatele Europene în sală. În plus, Paloşi şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul naţional la 12 ani, iar Alexander Gima va urca pe locul secund.

La fete, Ramona Eva Chivu (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu), cap de serie nr. 2 a dat peste cap calculele hârtiei şi a învins-o pe principala favorită, Mihaela Mărculescu (Tenis Club Enache), cu 6-4, 6-2, succes care-i aduce şi primul loc în ierarhia internă la această categorie de vârstă. Constănţeanca a repetat performanţa şi în proba de dublu, unde a făcut pereche cu Mihaela Mărculescu (Tenis Club Enache), cele două trecând în finală de Ilinca Babata şi Andreea Prisăcariu (ambele de la AS Politehnica), cu 6-2, 6-4. Seria medaliilor constănţene a fost completată de bronzul câştigat de Selma Cadâr (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Lenuţa Ivancu), în proba de dublu, împreună cu Iris Kiraly (CSM Zalău).