Petra Kvitova s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Dubai

Sport 17 Februarie 2015 / 20:11 273 accesări

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2, a învins-o, astăzi, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2, pe sportiva urcaineană Elina Svitolina, locul 26 WTA, şi s-a calificat în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai. Kvitova, câştigătoare a acestui turneu în 2013, s-a impus după un meci care a durat o oră şi 47 de minute. Următoarea adversară a sportivei din Cehia va fi jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, locul 13 WTA. Cele două s-au întâlnit şi în turul doi al ediţiei precedente a competiţiei din Emiratele Arabe Unite, când Suarez Navarro a câştigat cu scorul de 1-6, 6-4, 7-6 (4). Partida Kvitova - Svitolina este urmată de meciul dintre principala favorită a competiţiei, Simona Halep, locul 4 WTA şi jucătoarea din Slovacia Daniela Hantuchova, locul 47 WTA.