Piacenza a oprit marșul triumfal al campionilor de la CVM Tomis

Volei masculin / Liga Campionilor, Grupa A, etapa a 6-a: CVM TOMIS CONSTANŢA - COPRA VOLLEY PIACENZA 2:3

Sport 29 Ianuarie 2015 / 00:00 689 accesări

Seria de victorii obținută de Club Volei Municipal Tomis Constanța, în toate cele trei competiții la care participă în acest sezon, s-a oprit la borna 19! Marți seară, în Sala Sporturilor din Constanța, campioana României a cedat în duelul cu echipa italiană Copra Volley Piacenza, scor 2:3 (18:25, 25:21, 23:25, 28:26, 16:18), în ultima etapă din Grupa A a 2015 CEV DenizBank Volleyball Champions League. Voleibaliștii antrenați de Martin Stoev și Radu Began au pierdut în fața italienilor după un meci dramatic, care a durat două ore și jumătate!

Calificarea în play-off a constănțenilor nu era pusă în pericol, ei fiind încă de săptămâna trecută în postura de câștigători ai grupei. Victoria de la Constanța le-a asigurat și peninsularilor accesul în faza play-off 12 a Ligii Campionilor, de pe locul al doilea în Grupa A. Celălalt rezultat din grupă: Knack Roeselare (Belgia) - #Dragons Lugano (Elveţia) 3:1 (25:18, 14:25, 25:19, 25:18). În clasamentul final, CVM Tomis a încheiat cu 5 victorii și 14 puncte, urmată de Piacenza (4v/12p), Roeselare (3v/9p) și Lugano (0v/1p).

CVM TOMIS A RATAT TREI MINGI DE MECI!

Jocul disputat marţi seară în Sala Sporturilor din Constanţa a avut o desfășurare incredibilă, care i-a ținut cu sufletul la gură pe cei 1.100 de spectatori prezenți în tribune. O încleștare teribilă între cele mai valoroase echipe din grupă, care au oferit o partidă extrem de echilibrată. CVM Tomis a abordat cu multă ambiție și meciul de pe teren propriu cu Piacenza, dorind să confirme în fața propriului public și să rămână neînvinsă în acest sezon. Copra a arătat însă o sensibilă creștere de potențial față de prestația avută în noiembrie, la acel eșec cu 2:3 de la Piacenza, dar și o motivație foarte mare, pentru că doar victoria îi asigura calificarea de pe poziția secundă, indiferent de rezultatele din celelalte șase grupe.

Oaspeții au început excelent meciul de la Constanța, au condus cu 5:2, 12:4 și 18:10, reușind să mențină acest avantaj acumulat foarte rapid până la finalul primului set. Tomis a replicat în actul secund, pe care l-a controlat de la un capăt la altul, chiar dacă nu a avut un avans mai mare de trei puncte. Italienii au condus cu 16:11 în setul 3, constănțenii au egalat, însă nu au putut menține ritmul și Piacenza s-a impus la limită. Decisiv a fost serviciul senzațional al lui Papi de la mingea de set, veteranul de 41 de ani reușind o boltă perfectă, cu care a trimis mingea, practic, sub fileu. Preluarea gazdelor a fost ratată și atacul foarte slab, astfel că italienii au contraatacat și au punctat cu ușurință.

A urmat un set 4 senzațional, o încleștare teribilă între două formații de top ale voleiului european, care s-au succedat la conducere. Ambele au alternat fazele spectaculoase cu greșelile copilărești, iar Constanța a egalat pe tabelă fructificând a treia minge de set de care a beneficiat, Copra putând și ea închide meciul la 26:25! Pe aceleași coordonate s-a desfășurat și setul decisiv, unul extrem de echilibrat, în care Tomis a ratat trei mingi de meci (14:13, 15:14 și 16:15), iar Piacenza a replicat prin serviciile excelente ale lui Poey, la ultimele două faze, servicii care au decis învingătoarea la capătul unei partide cum nu am mai văzut demult la Constanța și pentru care ambele echipe merită felicitări. Deşi pentru ea a fost doar un meci de palmares, campioana României şi-a onorat blazonul şi a fost aproape de al şaselea succes în grupă. Piacenza a profitat în acest ultim set și de accidentarea lui Simeonov pe finalul setului 4, pe care l-a încheiat cu un as, universalul Tomisului fiind înlocuit cu Pavel.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 4p - Simeonov 15p, Stancu 8p, Spînu 7p, Janic 18p, Petkov 19p, Rosic-libero (au mai jucat: Laza 3p, Tănăsescu, Pavel); Copra (antrenori Andrea Radici și Marco Camperi): Tavares 4p - Poey 25p (3 blocaje, 4 ași), Ostapenko 10p, Alletti 9p (5 blocaje), Papi 6p, Zlatanov 18p, Mario Junior-libero (au mai jucat: Marra-libero, Ter Horst 3p, Massari 2p, Kohut 1p).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„Suntem foarte fericiți, pentru că am câștigat o partidă extrem de dificilă. Echipa mea a jucat un volei foarte bun, împotriva unui adversar de valoare, cum este Tomis Constanța. Tomis este o echipă importantă din Europa și ne-am simțit bine să jucăm într-o sală cu atât de mulți spectatori” - Andrea Radici (antrenor principal Copra).

„A fost o adevărată „bătălie” pe teren, între două formații care și-au dorit foarte mult victoria. Suntem foarte mulțumiți de acest rezultat, mai ales că a fost o partidă lungă și extenuantă. Victoria de la Constanța ne califică mai departe fără să mai așteptăm încheierea celorlalte grupe. Este o victorie frumoasă pentru noi și felicit Constanța, care a luptat până la final și a făcut un meci foarte bun” - Samuele Papi (jucător Copra).

„A fost un meci foarte echilibrat, în care am fost foarte aproape de victorie. E drept că nu mai aveam motivația punctelor, dar ne-am dorit mult să batem din nou Piacenza, o echipă care a jucat mult mai bine la Constanța decât a făcut-o pe teren propriu. Îi felicit și le urez succes pe mai departe” - Bojan Janic (jucător CVM Tomis).

„A fost o partidă foarte frumoasă și cred că publicul a fost mulțumit de ceea ce a văzut. Echipa noastră, chiar dacă era neînvinsă în grupă și avea calificarea asigurată, și-a dorit foarte mult să câștige, dar ne-a lipsit un pic de noroc pe finalul meciului. Ce m-a bucurat a fost marea dorință de victorie a jucătorilor, mai ales după atâtea drumuri și oboseala care s-a acumulat, pentru că mulți dintre componenții lotului nu mai sunt tineri. Echipa a reacționat foarte bine pe teren și se poate spune că avem cinci victorii și jumătate în această grupă din Liga Campionilor. Spuneam înainte de startul competiției că sper ca, la ultimul meci din grupă, Piacenza să nu aibă nevoie de puncte și să vină la Constanța fără câțiva jucători importanți. Ei bine, a fost exact pe dos, noi nu mai aveam nimic de pierdut înaintea acestui joc! A fost o evoluție optimă a noastră, la care nimeni nu s-a așteptat după tragerea la sorți a grupelor” - Martin Stoev (antrenor principal CVM Tomis).

„A fost un joc foarte echilibrat, în care noi am ratat trei mingi de meci, dar și ei au avut o minge de victorie cu 3:1. Au fost oscilații în evoluție la toți jucătorii noștri, dar la fel s-a întâmplat și la adversari, pentru că așa este când se întâlnesc două echipe de nivel foarte înalt. Simeonov mi-a plăcut foarte mult în primele seturi, iar setul 4 tot el l-a câștigat, cu serviciul. Important este că am terminat pe locul întâi în grupă, atât ca număr de victorii, cât și ca puncte” - Sorin Strutinsky (președinte CVM Tomis).