Pierluigi Collina a afirmat că penalty-ul ratat de Sergio Ramos trebuia repetat

24 Iunie 2016 / 21:05 318 accesări

Penalty-ul ratat de Sergio Ramos în meciul pierdut, marţi, de Spania în faţa Croaţiei, scor 1-2, ar fi trebuit repetat, susţine conducătorul Comisiei de Arbitri a UEFA, Pierluigi Collina.

Potrivit fostului arbitru italian, spaniolii ar fi trebuit să aibă dreptul la o nouă încercare, după ce Danijel Subasic, portarul Croaţiei, a depăşit linia porţii înainte ca Sergio Ramos să şuteze, fapt care l-a ajutat să respingă şutul fundaşului spaniol.

„Din păcate, portarul a ieşit la întâmpinare, iar acest lucru trebuia sancţionat de arbitru. A fost o greşeală”, a spus Pierluigi Collina, citat de ESPN. Meciul dintre Croaţia şi Spania, ultimul din grupa D pentru cele două formaţii, a fost arbitrat de olandezul Bjorn Kuipers.

Actualul regulament al UEFA, în ceea ce priveşte loviturile de departajare, prevede că portarul este obligat să rămână pe linia porţii până când executantul atinge mingea.

Faza controversată a avut loc la scorul de 1-1, în minutul 72, înainte ca Ivan Perisic să marcheze golul decisiv al Croaţiei, cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Pentru naţionala lui Vicente del Bosque a deschis scorul Alvaro Morata, după doar 7 minute, în timp ce Nikola Kalinic a reuşit egalarea, în minutul 45.