Poloiștii români au debutat cu victorie în turneul preolimpic de la Trieste

Polo / Turneul de calificare la Jocurile Olimpice 2016

Sport 04 Aprilie 2016 / 19:41 614 accesări
Roland Szabo aruncă spre poarta Slovaciei

Echipa naţională de polo a României a câştigat duminică meciul cu Slovacia disputat la Trieste (Italia), în prima zi a turneului de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Slovacii au început mai bine și au condus cu 2-0, 3-1 și 4-2, dar după primul sfert diferența era de doar un gol (4-3). Tricolorii au avut un debut excelent de sfert secund, reușind trei goluri consecutive, astfel că scorul a devenit 6-4 pentru România. În ultimul sfert s-au desprins la trei goluri, 12-9, iar în cele din urmă au câștigat cu 13-11 (3-4, 5-2, 2-3, 3-2). Tiberiu Negrean a fost cel mai bun marcator al tricolorilor, cu 6 reuşite, celelalte goluri ale României fiind înscrise de Cosmin Radu 2, Alexandru Ghiban 2, Mihnea Chioveanu, Andrei Bușilă și Alex Popoviciu. Au mai jucat pentru România (antrenor Dejan Stanojevic): Dragoș Stoenescu, Mihnea Gheorghe, Nicolae Oanță, Daniel Teohari, Dimitri Goanță, Roland Szabo, Marius Tic.

În alte meciuri din Grupa A, Canada a învins Rusia cu 7-6, iar Ungaria a dispus cu 13-7 de Franța. Luni seară, România întâlnește Franța, în etapa a doua. Rezultate din Grupa B: Olanda - Spania 7-5; Germania - Africa de Sud 23-4; Italia - Kazahstan 14-3.

12 echipe participă la turneul preolimpic de la Trieste, împărțite în două grupe de câte șase. Primele patru din fiecare grupă se califică în sferturi, iar câștigătoarele partidelor din sferturi obțin calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.