Prima medalie pentru România la JO pentru tineret

Sport 19 August 2014 / 00:00 384 accesări

Ziua a doua de întreceri din cadrul ediției a doua a Jocurilor Olimpice pentru tineret (JOT), competiție rezervată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani și care se desfășoară în perioada 16-28 august, la Nanjing (China), a adus delegației tricolore și prima medalie. Astfel, în întrecerea feminină de judo, la categoria 63 kg, Ștefania Dobre a obținut medalia de argint, fiind învinsă în finală de Szabina Gercsak (Ungaria). De asemenea, delegația noastră a bifat și mai multe calificări în finale. Astfel, la canotaj, echipajele de dublu rame fără cârmaci, feminin (Denisa Tîlvescu și Cristina Popescu) şi masculin (Gheorghe Dedu și Ciprian Tudosă), au câștigat seriile în care au concurat pe distanța de 1.000 de metri și s-au calificat direct în finalele concursului, care vor avea loc astăzi, pe lacul Xuanwu. Tot ieri, gimnasta Laura Jurcă s-a calificat în toate cele cinci finale ale JOT, urmând să lupte pentru medalii la individual-compus, sărituri, paralele, bârnă şi sol.

La tenis de masă, Adina Diaconu a acces în sferturile de finală, după ce le-a învins pe Yuliya Ryabova (Kazahstan) - în ultimul meci din grupă, cu 3-1 și pe Karoline Mischek (Austria) - în optimi, cu 4-0. Din păcate, în sferturi, Adina Diaconu va înfrunta principala favorită, Hoi Kem Doo (Hong Kong). Tot ieri, înotătorul Robert Glință a ocupat locul 5 în finala probei de 100 m spate. În prima zi de concurs, halterofilul Robert Manea s-a clasat pe locul 4 la categoria 56 kg. Singurul boxer din delegația României este Arsen Mustafa (categoria 60 kg), care este și unicul sportiv constănțean care va concura la Nanjing, începând cu data de 23 august. Delegaţia României la Nanjing este formată din 41 de sportivi, care au ca obiectiv câştigarea a cel puţin şase medalii. La prima ediţie a JOT, din 2010, de la Singapore, delegaţia României a obţinut şapte medalii (una de aur, patru de argint şi două de bronz), plus două de bronz, câştigate cu echipele mixte.