Prima victorie pentru Callatis 2012

Fotbal / Liga a III-a, Seria a 2-a, etapa a 3-a: CALLATIS 2012 MANGALIA - PROGRESUL CERNICA 2-1

Sport 14 Septembrie 2013 / 00:00 591 accesări

Vineri s-au jucat partidele etapei a 3-a din Liga a III-a la fotbal. Iată rezultatele înregistrate în Seria a 2-a: ACS Callatis 2012 Mangalia - Progresul Cernica 2-1 (Erdinci Cogali 20, Vasile Şicu 47 - Adrian Tudose 40); Oţelul II Galaţi - Rapid Feteşti 1-0; CS Ştefăneşti - CS Afumaţi 2-0; Conpet Cireşu - CS Voluntari 0-1; Gloria Popeşti-Leordeni - Sporting Lieşti 2-1; Dunărea Călăraşi - Viitorul Axintele 2-0. Clasament: 1. Ştefăneşti 9p; 2. Voluntari 7p (golaveraj 6-1); 3. Popeşti-Leordeni 7p (5-3); 4. Călăraşi 6p (7-3); 5. Galaţi 6p (3-4); 6. Afumaţi 4p (5-2); 7. Callatis 4p (2-5).

Pe teren propriu, echipa din Mangalia a reuşit prima victorie din acest campionat! Erdinci Cogali a deschis scorul din lovitură liberă, în minutul 20, însă oaspeţii au egalat până la pauză. La două minute după reluare, Vasile Şicu a punctat din centrarea lui Erhan Eracai şi a stabilit scorul final: 2-1 pentru Callatis. „O victorie grea, dar meritată. În repriza a doua puteam să mai înscriem şi să câştigăm mai clar, dar şi Cernica ar fi putut să egaleze”, a declarat Stere Guteanu, managerul general al grupării din sudul litoralului. Au evoluat pentru Callatis (antrenori Bănică Oprea şi Aurel Chelu): Vlas - Soldat, Blăniţă, L. Florea, Eracai - Erdinci Cogali, Manoilă (46 Vărzaru) - Calagi (74 Enis Cogali), D. Prodan, Şicu (89 Azmi) - Doicaru (85 P. Anghel).