Primul punct european pentru FC Viitorul

Fotbal / UEFA Europa League, turul al treilea preliminar, manşa retur: FC VIITORUL - KAA GENT 0-0

Sport 04 August 2016 / 23:25 680 accesări

Gheorghe Hagi a păstrat în formula de start doar doi jucători care au fost titulari şi în meciul tur

Returul dintre FC Viitorul şi KAA Gent, desfăşurat joi seară, pe terenul Central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în turul al treilea preliminar din UEFA Europa League, a fost unul fără miză pentru cele două formaţii, după ce echipa belgiană a câştigat în tur cu scorul de 5-0. Iar acest lucru s-a văzut în modul în care s-a jucat, lipsind încrâncenarea luptei pentru calificare într-un meci european. Ocaziile de gol au fost puţine, iar partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, Viitorul obţinând astfel primul punct european din istoria clubului. În prima repriză, gazdele au solicitat o lovitură de la 11 metri în minutul 9, la un henţ comis în careu de Gershon, pentru ca în repriza a doua doar Răzvan Marin să-l întrebuinţeze cu două şuturi de la distanţă pe portarul Thoelen, în minutele 72 şi 84. A mai fost şi şutul lui A. Dumitrescu, din minutul 81, după o frumoasă acţiune personală, deviat de un fundaş advers în corner şi întâlnirea s-a terminat fără gol marcat.

„Este prima noastră participare europeană. Am folosit jucători tineri şi suntem mulţumiţi. Mergem înainte, ne asumăm nişte riscuri, propunem jucători. Trebuie să ne concentrăm acum asupra campionatului”, a spus Gheorghe Hagi, după meci.

Au evoluat - VIITORUL (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - S. Rădoi, Hodorogea, Brandan, Carp - D. Lopez, Dr. Nedelcu (cpt.), Casap (65 R. Marin) - G. Iancu (77 A. Dumitrescu), Vl. Rusu (46 Fl. Tănase), Nimely; GENT (antrenor Hein Vanhaezebrouck): Thoelen - Gershon, S. Mitrović (46 L. Nielsen), Horemans - Foket (72 Ndongala), Renato Neto (cpt.) (64 L. Schoofs), R. Schoofs, Perbet - Kujovic, Milicevic, Saief. Cartonaşe galbene: Dr. Nedelcu, Fl. Tănase / Horemans, R. Schoofs. Partida a fost arbitrată la centru de spaniolul Carlos Del Cerro.

PANDURII TG. JIU, ÎNFRÂNGERE ŞI ÎN ISRAEL

După ce a cedat pe teren propriu, scor 1-3, Pandurii Tg. Jiu a pierdut, joi seară, şi returul disputat în Israel în turul al treilea preliminar din UEFA Europa League. Maccabi Tel Aviv s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1 (Igiebor 24, Benayoun 80 / Pleaşcă 57) şi s-a calificat în play-off-ul UEL. Antrenorul Petre Grigoraş a utilizat următorii jucători: D. Lazăr - Pleaşcă (cpt.), Buijs (71 Trifu), Vasiljevic, Bunoza - Al. Răuţă, Piţian - V. Munteanu (46 Voiculeţ), Mrzljak, Pîrcălabu (79 Grecu) - Cl. Herea.