Primul succes în Grupa roşie a LN pentru CS Phoenix-Ştiinţa

Baschet feminin / Liga Naţională: CS PHOENIX-ŞTIINŢA CONSTANŢA - FCC ICIM ARAD 71-63

Sport 02 Februarie 2019 / 16:18 607 accesări

Baschetbalistele constănţene au punctat decisiv în ultimul sfert al meciului de sâmbătă

Formaţia feminină de baschet CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa şi-a trecut în cont prima victorie în Grupa roşie a Ligii Naţionale, depăşind sâmbătă, pe teren propriu, pe FCC ICIM Arad, cu scorul de 71-63. Întâlnirea desfăşurată în sala Sporturilor din Constanţa a fost una echilibrată, baschetbalistele pregătite de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu reuşind desprinderea decisivă în ultimul sfert. Oaspetele au condus la pauză cu trei puncte, 37-34, după ce au avut opt puncte avantaj la finalul primului sfert.

Scorul pe sferturi în partida CS Phoenix-Știința - FCC ICIM Arad: 14-22, 20-15, 12-9, 25-17.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Chelsea Douglas 19 puncte, Bianca Fota 18p, Jelena Jovanovic 12p, Andreea Beldian 9p, Vladinka Erak 6p, Cristiana Cutaș 5p şi Ecaterina Armanu 2p.

CS Phoenix-Știința va disputa următorul meci tot în faţa propriilor suporteri, în Sala Sporturilor din Constanţa, miercuri, 6 februarie, cu CSM Satu Mare.