Primul succes pentru selecţionata României de fotbal pe plajă

Premieră absolută pentru sportul românesc

Sport 22 Iunie 2007 / 00:00 619 accesări

Al doilea meci de fotbal pe plajă dintre România şi Turcia, desfăşurat aseară pe arena de lîngă Melody, a oferit un spectacol deosebit publicului care a umplut tribunele pînă la refuz. Nu numai pentru mulţimea de faze periculoase şi pentru golurile marcate în poarta adversă, pe care le văzuseră şi ieri, ci şi pentru faptul că ”tricolorii” au obţinut o victorie fără dubii, scor 4-1, în faţa unei naţionale cu mai multă experienţă la acest nivel. Pe teren însă a existat practic o singură echipă, cea a României, care a trecut fără probleme peste şocul primirii unui gol încă din min. 2, autor Cihan, cel mai bun jucător al oaspeţilor. Ai noştri s-au instalat apoi la cîrma jocului, dar au avut şi ghinion, mingea lovind de trei ori barele porţii adverse, după şuturile lui Adrian Pitu, Ionel Posteucă şi... Akin, la un pas de autogol! În min. 8, românii au confirmat că au pregătit perfect fazele fixe (două dintre golurile de miercuri au apărut în urma unor astfel de faze), iar Gabriel Dobre a finalizat fără probleme din cornerul executat de Viorel Farcaş: 1-1. Repriza a doua a debutat perfect pentru gazde, care au preluat conducerea după golul lui Pitu (min. 13) - şut în poarta goală după o fază creată de Ionuţ Florea. Turcii au replicat prin Aydîn şi Seyit Ahmet, care au trimis în bară, însă finalul reprizei le-a aparţinut românilor. Ionel Posteucă a înscris cu un şut de la distanţă (min. 21), Pitu a lovit bara, iar turcii erau groggy! În repriza a treia, jucătorii antrenaţi de Stelică Dămăşaru au dominat categoric şi au mai înscris o dată, prin Bogdan Morăraşu, care în min. 32 a stabilit rezultatul final: România - Turcia 4-1. O splendidă revanşă după finalul amar de miercuri seară, cînd oaspeţii cîştigaseră cu 4-3 prin golul de aur înscris de Cihan. “Am obţinut o victorie clară, de care sînt mulţumit, dar scorul putea fi chiar mai mare, dacă jucătorii mei respectau cu stricteţe ceea ce stabilisem înainte de meci”, a declarat Stelică Dămăşaru, antrenorul principal al selecţionatei noastre.

Au evoluat formaţiile - România (antrenor Stelică Dămăşaru): Mina (au mai jucat: L. Gheorghe, Gîndac) - I. Florea, I. Posteucă, M. Posteucă, Pitu (au mai jucat: Manea, Farcaş, Brătianu, Badea, Morăraşu şi Dobre); Turcia (antrenor Omer Kaner): Ahmet - Zeynel, Tamer, Serhat Seyyar, Cihan (au mai jucat: Akin, Seyit Ahmet, Serhat Sutlu, Adil, Aydîn şi Fatih). Arbitri: Gabriel Gherman şi Eugen Ştefănescu.