Raluca Platon şi Sebastian Ionescu, învingători la Mamaia

Tenis / Juniors Cup Mamaia IDU Cardinal Motors

Sport 07 Iulie 2008 / 00:00 2299 accesări

Arena principală din cadrul bazei sportive Tenis Club IDU a găzduit, sîmbătă şi duminică, ultimele partide din cadrul celei de-a 14-a ediţii a turneului Juniors Cup Mamaia IDU Cardinal Motors. Primii cîştigători ai competiţiei rezervate junioarelor şi juniorilor pînă în 16 ani au fost cei de la dublu, pentru ca duminică, turneul cotat cu categoria a II-a să-şi desemneze şi învingătorii de la simplu. La masculin, trofeul a fost adjudecat de favoritul nr. 4, Sebastian Ionescu, care s-a impus clar, cu 6-0, 6-1, în disputa cu Vlad Nicolescu. În semifinale, Ionescu a dispus, în trei seturi, 3-6, 6-0, 6-2, de favoritul principal al competiţiei, Alexandru Ghilea. Cei doi finalişti de la simplu au făcut pereche în turneul de dublu, pe care şi l-au adjudecat, după 6-1, 6-1 în finala cu Dragoş Ignat / Teodor Marin (fav. nr. 2). Şi la simplu feminin a triumfat favorita nr. 4, Raluca Platon reuşind să treacă de cîştigătoarea ediţiei trecute, Larisa Sporea, în două seturi, 6-2, 6-3. “A fost un turneu la care au venit cele mai bune jucătoare din ţară la această categorie. A fost o finală grea, Larisa jucînd un tenis foarte bun, dar mă bucur că am reuşit să o înving. Cred că diferenţa a fost făcută de pregătirea fizică, iar Larisa a riscat foarte mult”, a spus Platon, care şi-a încheiat aventura în turneele de 16 ani cu un dublu succes, ea reuşind, alături de Sabina Lupu, să se impună şi la dublu feminin. Sporea şi Lupu s-au impus, cu 6-2, 4-6, 6-4, în faţa constănţencelor Miruna Spiridon şi Adel Suliman. “Ca în fiecare an, acest turneu ajută jucătorii care au cules puncte aici. Cînd vor merge la alte turnee vor beneficia de nişte avantaje, cum ar fi masă şi cazare gratuite. În afară de asta, vor fi favoriţi la Campionatele Europene care urmează în perioada 23-29 iulie”, a declarat directorul turneului de la Mamaia, Ştefan Nicorici.