Rapid, noul lider

Fotbal / Liga I, etapa a 5-a

Sport 25 August 2008 / 00:00 509 accesări

Aseară, în Giuleşti, Rapid a cîştigat, cu 2-1, derby-ul cu Dinamo, revenind de la 0-1 în ultimele 20 de minute de joc. După ce Lobonţ a a avut o intervenţie excelentă, în min. 65, la mingea trimisă cu capul de Marius Constantin, peste patru minute Florin Bratu a deschis scorul, profitînd de respingerea greşită a lui Andrade. Rapid a egalat, în min. 74, după un corner făcut cadou de Moţi, fundaşul Fernandes învingîndu-l pe Lobonţ, iar în min. 82 a venit şi golul victoriei, reuşit de Cesinha. De remarcat că, în min. 89, arbitrul Alexandru Tudor i-a acordat al doilea cartonaş galben lui Ropotan, dar nu şi pe cel roşu. Jucătorul dinamovist a rămas în continuare pe teren pînă la finalul meciului. FC Vaslui a învins campioana en titre, CFR Cluj, fiind la egalitate de puncte cu Rapid în fruntea clasamentului.

Rezultate - vineri: Gaz Metan Mediaş - FC Braşov 0-0; sîmbătă: Gloria Bistriţa - Steaua 2-2 (Borbely 5, Hora 73 / B. Stancu 44, 90+3); U. Craiova - Oţelul Galaţi 1-0 (Găman 61); Poli Iaşi - FC FARUL - nu s-a jucat; duminică: FC Vaslui - CFR Cluj 2-1 (Burdujan 27, 63 / Cadu 62); Gloria Buzău - FC Timişoara 1-2 (D. Popa 86 / D. Goga 3, Rusic 25); Rapid - Dinamo 2-1 (R. Fernandes 74, Cesinha 82 / Fl. Bratu 69).

Astăzi sînt programate ultimele două partide ale etapei: CS Otopeni - Unirea Urziceni (ora 19.00; GSP TV); Pandurii Tg. Jiu - FC Argeş (ora 21.00; GSP TV).