RCJ Farul, doar bronz la rugby în şapte

Sport 07 Iulie 2008 / 00:00 496 accesări

Candidată la titlul naţional, formaţia Rugby Club Judeţean Farul a încheiat doar pe locul al treilea în clasamentul final al Campionatul Naţional de rugby în şapte. După ce se clasaseră pe ultimul loc al podiumului în prima etapă, desfăşurată chiar la Constanţa, elevii lui Leodor Costea au sperat să-şi ia revanşa la sfîrşitul săptămînii trecute, în etapa a doua, la “Bucureşti Sevens”. Constănţenii s-au ţinut de promisiune în faza grupelor, cînd au încheiat pe poziţia secundă, fără să piardă vreun joc. Astfel, RCJ Farul a obţinut patru victorii, 29-0 cu Griviţa, 19-7 cu Olimpia, 54-5 cu U. Cluj, 36-0 cu Suceava, şi un rezultat de egalitate, 14-14 cu Steaua. Favorizaţi de descalificarea celor de la Dinamo Bucureşti, penalizaţi cu pierderea tuturor partidelor din grupă pentru că au folosit un jucător care nu fusese trecut pe foaia de joc, constănţenii au oferit o surpriză neplăcută în semifinale, cînd au cedat, fără drept de apel, cu 0-12, în disputa cu U. Baia Mare. Astfel, gruparea de pe litoral a trebuit să se mulţumească doar cu locul al treilea, după ce a învins, cu 19-0, pe Poli Iaşi, în finala mică. “Bucureşti Sevens” a fost cîştigat de Steaua Bucureşti, care s-a impus în finală, 21-8, în faţa băimărenilor. Titlul de campioană naţională a fost adjudecat astfel de Steaua, care cîştigase şi “Constanţa Sevens”, bucureştenii totalizînd 32 de puncte. Pe locul secund s-a clasat surpriza U. Baia Mare, cu 21 p, iar pe trei a fost RCJ Farul, cu 20 p. Antrenorul Leodor Costea a folosit următorii jucători în turneul de la Bucureşti: Natriashvili, Tavarkiladze, Carpo, Samkharadze, M. Dumitru, Gheară, I. Florea, Cl. Dumitru, Bejan şi B. Munteanu.