Red Bull Salzburg a câștigat UEFA Youth League

Sport 25 Aprilie 2017 / 17:07 2637 accesări

Formaţia austriacă Red Bull Salzburg a câştigat UEFA Youth League, ediția 2016-2017, după ce a învins cu scorul de 2-1 echipa portugheză Benfica Lisabona, luni seară, într-un meci jucat la Nyon. Jose Gomes a deschis scorul pentru Benfica, în minutul 29, dar Red Bull Salzburg a revenit şi a marcat prin Patson şi Schmidt, în minutele 72, respectiv 76, cei doi jucători fiind introduşi pe parcursul reprizei a doua! Austriecii au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea căpitanului echipei, Ingolitsch, în minutul 90+4.

Au evoluat formațiile:

Red Bull Salzburg: Zynel - Ingolitsch, Meisl, Dos Santos De Paulo, Mensah - Haidara, Gorzel, Sturm (68 Schmidt) - Berisha, Wolf (90+6 Lugonja), Meister (55 Patson).

Benfica: Fabio Duarte - Buta, Ruben Dias, Kalaica, Araujo (87 Dju) - Goncalves, Florentino, Fernandes - Joao Filipe (83 Jau), Jose Gomes, Joao Felix (73 Tavares).

Rezultate din semifinale: Red Bull Salzburg - FC Barcelona 2-1; Benfica Lisabona - Real Madrid 4-2.

La această ediţie a UEFA Youth League a participat şi formaţia FC Viitorul Constanţa, însă a fost eliminată de către FC Porto, în optimile de finală, cu scorul de 0-3 (Abou 54, Rui Pedro 69, Madi Queta 90). Anterior, fotbaliștii antrenați de Nicolae Roșca au eliminat campioana Moldovei, Sheriff Tiraspol, după 4-1 (A. Ciobanu 10, 65, 90+3, Cicâldău 32 / Căruntu 44-penalty) și 1-0 (Cicâldău 45+1-penalty), și campioana Elveției, FC Zurich, după 5-0 (Casap 4, Cr. Ene 39, Fl. Coman 74-penalty, 82, Manole 89) și 0-2 (Ribeiro 14-penalty, Xhemajli 19), astfel că au ajuns în play-off, pe traseul campioanelor naționale, fază în care au trecut de FC Copenhaga cu 4-2 (Casap 32, 83, Cr. Ene 67, Fl. Coman 79 / Holse 35, Wind 90+2).