Reîncepe „vânătoarea” de arbitri în Campionatul Judeţean de fotbal?

Eveniment 12 Mai 2015 / 00:00 1098 accesări

După o lungă perioadă de liniște, în care nu s-au mai semnalat incidente grave în fotbalul mic din județul Constanța, câțiva jucători de la Spicul Horia au ținut ca despre ei și despre echipa lor să se scrie mai mult decât era cazul. În etapa a 22-a din Campionatul Judeţean (Liga a V-a), Seria Nord, meciul Spicul Horia - Dacia Mircea Vodă, unul fără prea mare importanță pentru clasament, s-a întrerupt în minutul 35, la scorul de 1-1. Iată ce a notat arbitrul Valentin Gheorghe în raportul său suplimentar: „În minutul 35, în urma acordării unui cartonaș galben pentru proteste jucătorului Cristea Cosmin, de la Horia, coechipierul său Șeitan Gică a protestat și el, fapt pentru care l-am avertizat cu cartonaș galben. Acesta m-a lovit cu palma peste față și m-a înjurat, așa că l-am eliminat. După aceea, Cristea s-a îndreptat spre mine și mi-a pus piedică, dar înainte de aceasta m-a lovit cu pumnul în față. Căzut fiind la pământ, tot el m-a lovit cu picioarele în zona coastelor, a umărului și în cap. Persoanele înscrise în foaia de joc ca oameni de ordine, care trebuiau să asigure securitatea la joc, nu au acționat deloc”. După ce a fluierat finalul partidei, arbitrul Gheorghe a sunat la 112. La teren a venit un agent de poliție, apoi întreaga brigadă s-a deplasat la secția de poliție din Horia, unde Valentin Gheorghe a depus o plângere penală împotriva celor doi jucători de la Spicul Horia.

„În minutul 35, după ce a acordat un cartonaș galben pentru proteste, arbitrul Gheroghe Valentin a fost încercuit de jucătorii echipei din Horia. În urma acestui meleu, arbitrul l-a eliminat pe căpitanul echipei din Horia (n.r. - Șeitan Gică) pentru injurii, iar după eliminare, acesta l-a lovit cu palma peste față. După aceea a venit jucătorul Cristea Cosmin, care l-a lovit în mod repetat cu pumnii și picioarele, peste față și la corp. Arbitrul a căzut la pământ, unde a continuat să fie lovit de Cristea. În cele din urmă, a reușit să scape și a fluierat sfârșitul jocului”, a precizat arbitrul asistent Tudor Sârbu în raportul său suplimentar.