Reprezentativa Bulgariei a cîştigat turneul amical din Cipru

Sport 08 Februarie 2007 / 00:00 560 accesări

Reprezentativa Portugaliei a învins cu scorul de 2-0 selecţionata Braziliei, într-o partidă amicală disputată marţi seara pe “Emirates Stadium” din Londra, aceasta fiind prima înfrîngere a selecţionerului Carlos Dunga de la numirea sa la conducerea tehnică a naţionalei “auriverde”, în vara anului trecut. Lusitanii, pregătiţi de antrenorul care a adus Braziliei ultimul său titlu mondia, Luiz Felipe Scolari, au marcat ambele goluri în repriza secundă, prin Simao Sabrosa, atacantul echipei Benfica Lisabona (min.82), şi Ricardo Carvalho, fundaşul lui Chelsea Londra (min.89). Într-o altă partidă, disputată la Londra, naţionala Danemarcei a dispus cu 3-1 de selecţionata Australiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Jon Dahl Tomasson (min.5 şi 38) şi Daniel Jensen (min.28), iar pentru australieni a înscris Brett Emerton (85). Atacantul echipei Rapid Bucureşti, Ryan Griffiths, a fost introdus în joc în minutul 75, în timp ce fundaşul echipei Poli Timişoara, Jon McKain, a rămas pe banca de rezerve până la final. Alte rezultate: Irlanda de Nord - Tara Galilor 0-0, Grecia - Coreea de Sud 0-1, Nigeria-Ghana 1- 4, Mali - Lituania 3-1, Georgia-Turcia 1-0; Malta-Austria 1-1. Adversara României din Grupa G a preliminariile pentru Campionatul European din 2008, Bulgaria, a cîştigat turneul amical din Cipru, învingînd cu 3-0 în finală reprezentativa gazdă, Cipru prin golurile marcate de Berbatov 45-pen., 87 şi Georgiev 68.