România a triumfat cu Ungaria

Fotbal / Preliminariile CM, Grupa D: ROMÂNIA - UNGARIA 3-0

Sport 07 Septembrie 2013 / 00:00 586 accesări

Naţionala de fotbal a României a obţinut, vineri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, o victorie extrem de importantă în lupta pentru un loc în barajul de calificare la turneul final al Campionatului Mondial din 2014, învingând cu 3-0 reprezentativa Ungariei, într-o partidă contând pentru Grupa D a preliminariilor. Tricolorii au avut un start perfect şi au deschis scorul după doar două minute, când Marica i-a furat o minge lui Guzmics, a scăpat singur spre poartă şi a trimis pe lângă Bogdan. Maghiarii au continuat să se clatine în defensivă, dar presiunea elevilor lui Victor Piţurcă nu s-a concretizat şi după zece minute oaspeţii au reuşit să echilibreze disputa. Nu şi-au creat însă ocazii la poarta lui Tătăruşanu, iar românii au stat la pândă pe contraatac. Tactica a dat roade şi, după o acţiune rapidă, Marica l-a servit perfect pe Pintilii, în min. 31, iar mijlocaşul Stelei a şutat senzaţional, direct în vinclul porţii apărate de Bogdan. Maghiarii au reacţionat, trimiţându-l în teren pe Hajnal, noul intrat l-a încercat pe Tătăruşanu în finalul primei reprize cu un şut sub transversală, dar goalkeeperul român a respins în corner.

Repriza secundă a început cu oaspeţii în atac, în timp ce tricolorii au cedat deliberat teren, aşteptând să lovească pe contre. O astfel de şansă s-a ivit în min. 69, când Bogdan Stancu a scăpat singur, dar şutul său a fost respins de Bogdan. Un minut mai târziu şi Adi Popa a rămas faţă în faţă cu goalkeeper-ul maghiar, dar s-a încurcat în minge şi a fost blocat. Ratările i-au trezit pe maghiari, care au atacat susţinut, dar s-au lovit de o apărare condusă perfect de noul căpitan, Chiricheş. Mai mult, cu două minute înainte pe final, Cristi Tănase a luat o acţiune pe cont propriu şi a şutat perfect la colţul lung, parafând o victorie fără drept de apel a naţionalei României. Scor final: România - Ungaria 3-0 (Marica 2, Pintilii 31, Cr. Tănase 88). Pentru tricolori urmează marţi, 10 septembrie, de la ora 21.00, tot la Bucureşti, confruntarea cu Turcia, un egal asigurând în mare măsură locul în barajul pentru calificare.

Au evoluat - România (antrenor Victor Piţurcă): Tătăruşanu - Măţel, Chiricheş (cpt.), D. Goian, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Torje (58 Cr. Tănase), Al. Maxim (64 Adi Popa), B. Stancu - Marica (79 Hoban); Ungaria (antrenor Sandor Egervary): Bogdan - Vanczak, Guzmics, Liptak, Kadar - Koman (85 Szabics), Korcsmar (33 Hajnal), Varga (68 Lourencsics), Dzsudzsak (cpt) - Bode - Szalai. Cartonaşe galbene: Bourceanu / Korcsmar, Liptak, Vanczak. Au arbitrat: Undiano Mallenco - Roberto Del Palomar şi Pau Devis; rezervă: Carlos Gomez (toţi Spania).

Tot vineri seară, în celelalte două partide disputate în Grupa D s-au înregistrat următoarele rezultate: Turcia - Andorra 5-0 (Umut Bulut 35, 39, 68, Burak Yılmaz 66, Arda Turan 90+4) şi Estonia - Olanda 2-2 (Vassiljev 18, 57 / Robben 2, Van Persie 90+4-pen.). Clasament Grupa D: 1. Olanda 19p, 2. ROMÂNIA 13p, 3. Ungaria 11p, 4. Turcia 10p, 5. Estonia 7p, 6. Andora 0p.