România, în finalele CE de tenis de masă la cadete şi cadeţi

Sport 15 Iulie 2014 / 00:00 346 accesări

În localitatea italiană Riva del Garda se desfăşoară în această perioadă Campionatele Europene de tenis de masă rezervate cadetelor, cadeţilor, junioarelor şi juniorilor. În întrecerea pe echipe, rezultatele tricolorilor sunt excelente, sportivii români urmând să lupte pentru titlurile europene la cadete şi cadeţi. În finalele programate în această după-amiază, cadetele vor întâlni Rusia sau Ungaria, iar cadeţii vor înfrunta Franţa.

După ce au câştigat grupele în care au evoluat, formaţiile noastre au obţinut noi victorii în partidele eliminatorii. Rezultate - la cadete: 3-0 cu Polonia (în optimi), 3-1 cu Danemarca (în sferturi) şi 3-0 cu Germania (în semifinale); la cadeţi: 3-0 cu Serbia (în optimi), 3-2 cu Ucraina (în sferturi) şi 3-1 cu Rusia (în semifinale).

La junioare, echipa României a trecut cu 3-0 de Spania (în optimi) şi 3-0 de Slovenia (în sferturi), iar aseară, după închiderea ediţiei, în semifinale, a înfruntat Germania.

Cadetul constănţean Cristian Pletea a contribuit din plin la victoriile României, el câştigând toate meciurile disputate, atât la simplu, cât şi la dublu. Din delegaţia tricoloră mai fac parte alţi trei sportivi constănţeni: cadeta Mihaela Plăeaşu (o victorie în grupă, la dublu), precum şi Alina Zaharia (la junioare, rezervă) şi Bogdan Postudor (la juniori, o victorie şi două înfrângeri în grupă). De asemenea, în Italia sunt prezenţi şi doi antrenori din oraşul de la ţărmul mării, Stelian Haşoti (antrenorul lotului de cadeţi) şi Viorel Filimon (antrenorul coordonator al loturilor).