România se califică în grupa principală II la CE de handbal feminin din Suedia

Învingătoare în faţa Croaţiei

Sport 09 Decembrie 2016 / 21:03 1148 accesări
Eliza Buceschi a fructificat toate aruncările de la 7 metri în prima repriză

Vineri seară, la Helsingborg, în ultimul meci susţinut în grupa D a turneului final al Campionatului European de handbal feminin din Suedia, reprezentativa României a câştigat duelul cu echipa Croaţiei, scor 31-26, la pauză 15-13. În urma acestui succes, handbalistele antrenate de Ambros Martin au obţinut calificarea în faza următoare a competiţiei, urmând să înceapă duelurile din grupa principală II cu două puncte în clasament.

Întâlnirea a început nefavorabil pentru formaţia noastră, croatele conducând cu 6-3 în minutul 9. Din fericire, a urmat o perioadă foarte bună a handbalistelor tricolore, care au punctat de cinci ori consecutiv şi scorul a devenit 8-6 pentru România în minutul 15. A fost 10-8 în minutul 20, iar avantajul de două goluri s-a menţinut şi la pauză, 15-13 în favoarea fetelor noastre. Repriza a doua a fost controlată de românce, diferenţa pe tabela de marcaj crescând minut cu minut. După 17-13, tabela a arătat 20-15 în minutul 40, 26-19 în minutul 50 şi 31-26 la finalul celor 60 de minute de joc.

Pentru echipa noastră au marcat Neagu 10g, Buceschi 8g, Udriştoiu 4g, Manea 2g, Iuganu 2g, Zamfir 2g, Chiper 2g şi Zamfirescu 1g, în timp ce portarii Paula Ungureanu şi Denisa Dedu şi-au făcut din plin datoria.

Vineri seară, de la ora 21.45, în direct la TVR HD, tot în grupa D, Norvegia va întâlni Rusia.