România, vicecampioană europeană la tenis de masă!

Sport 16 Septembrie 2010 / 00:00 444 accesări

La cinci ani de la ultima medalie obţinută în proba pe echipe la senioare, România reuşeşte să urce din nou pe podium în cadrul unui Campionat European. Daniela Dodean şi constănţencele Elizabeta Samara, Iulia Necula şi Cristina Hîrîci au cucerit medalia de argint în cadrul întrecerii de la Ostrava (Cehia), fiind învinse în finala pe echipe de Olanda, scor 3-1. În ciuda scorului final, dar şi a celor două componente de origine asiatică ale echipei batave, tricolorele au fost în multe momente pe picior de egalitate cu deţinătoarele titlului european la ultimele două ediţii. Daniela Dodean a fost la doar un pas să aducă în primul meci un punct important echipei. Din păcate, arădeanca a pierdut la limită în faţa lui Jie Li, scor 2-3. Primul set a fost pe muchie de cuţit, Daniela cedându-l cu 10-12. Tactica româncei a fost una bine aleasă în următoarele două seturi, câştigate cu 11-6 şi 11-3. În setul patru, Daniela a avut două mingi de set şi meci, 10-8, însă le-a pierdut pe ambele, iar Li a adus primul punct Olandei, după 10-12 şi 5-11. În cea de-a doua întâlnire din finală, Elizabeta Samara (LPS CSS „Nicolae Rotaru” - CS Farul) nu a putut să-i facă faţă olandezei Jiao Li, deşi a fost aproape de adversară în primele două seturi, scor 0-3 (10-12, 8-11, 2-11). La fel ca în meciul cu Germania, Iulia Necula a dat semnalul revenirii în meciul trei, când a întâlnit-o pe Linda Creemers, în faţa căreia s-a impus cu 3-1 (11-8, 6-11, 11-5, 11-6), păstrând şanse pentru România în lupta pentru titlu. Meciul patru le-a adus la masă pe Daniela Dodean şi Jiao Li, iar experienţa celei din urmă şi-a spus cuvântul în primele două seturi, 11-7 şi 11-6. Românca nu a cedat şi a fost mai agresivă în următoarele două runde, iar rezultatul s-a văzut pe tabelă, când scorul a devenit 2-2 la seturi, după 11-6, 11-7. Daniela Dodean nu a reuşit să pună stăpânire pe joc şi în setul decisiv în ciuda faptul că s-a ţinut aproape de adversară, cedând meciul în cele din urmă cu 2-3, după 8-11. „Am fost aproape de Olanda, dar parcă ne-a lipsit motivaţia de a lupta mai mult. Diferenţa dintre noi şi Olanda s-a văzut în meciul trei, cel al Iuliei Necula. Aceea este adevărata valoare a echipei lor. Dar nu avem ce face. Luptăm cu asiaticele şi la Campionatul European. Să sperăm că fetele îşi vor reveni şi vor face o figură frumoasă şi în probele individuale”, a declarat antrenorul Viorel Filimon. Ultimul titlu european al României, în proba feminină pe echipe, a fost obţinut în anul 2005, când formaţia compusă din sportivele Mihaela Steff, Otilia Bădescu, Elizabeta Samara şi Adriana Zamfir s-a impus în competiţia desfăşurată la Aarchus, în Danemarca. Echipa naţională masculină a terminat pe locul 13, după ce a învins, marţi, şi reprezentativa Spaniei, scor 3-1. Competiţia de la Ostrava va continua astăzi cu probele de simplu şi dublu.