Săgeata Stejaru a mai produs o surpriză în Cupa României la fotbal

Sport 01 Iunie 2017 / 14:39 908 accesări
Jucătorii de la Săgeata Stejaru au trecut cu 7-4 de Victoria Mihai Viteazu

Marți și miercuri au avut loc optimile de finală din Cupa României la fotbal, ediția 2017-2018, faza pe județul Constanța. Spre deosebire de turul anterior, formațiile de Liga a IV-a au abordat competiția cu mai mult interes și nu au mai lăsat loc de surprize. Interesant este că șapte dintre cele opt sfertfinaliste evoluează în eșalonul al patrulea și ocupă primele șapte locuri ale clasamentului, înaintea ultimei etape, cea de sâmbătă!

Excepția de la afirmațiile de mai sus este Săgeata Stejaru, formație care evoluează în Campionatul Județean de old-boys și este alcătuită din jucători amatori, nelegitimați! După ce în primul tur au trecut de Portul Constanța cu 2-1, după prelungiri, „machidonii” au învins-o acum pe Victoria Mihai Viteazu, locul 8 în Liga a IV-a, după un meci în care s-au înscris 11 goluri în 90 de minute.

Însă nu 7-4 este scorul cel mai interesant al optimilor, ci „setul de tenis cu prelungiri” de la Osmancea, unde CS Agigea a învins-o pe FC Mereni cu un amețitor 9-7, în 90 de minute!!!

Rezultate din optimi de finală:

Știința Poarta Albă - CS Năvodari 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)

Săgeata Stejaru - Victoria Mihai Viteazu 7-4

Gloria Albești - CS Eforie 2-5

AS Independența - SpartaTechirghiol 0-2

FC Mereni - CS Agigea 7-9

Olimpia Constanța - Viitorul Fântânele 1-5

AS Carvăn - Gloria Băneasa 1-2 (s-a jucat la Băneasa)

Litoral Corbu - SSC Farul Constanța 1-6

Învingătoarele s-au calificat pentru turul următor al competiției, sferturi de finală. Asociația Județeană de Fotbal, după consultări cu reprezentanții celor opt formații rămase în competiție, a realizat împerecherile pentru sferturi tot pe criterii geografice, la fel ca până acum. Iată partidele, care se vor disputa săptămâna viitoare:

1. SpartaTechirghiol - Gloria Băneasa (se joacă marți, de la ora 17.30)

2. CS Eforie - CS Agigea (se joacă miercuri, de la ora 17.30)