Şapte medalii pentru constănţeni la CB de tenis de masă

Sport 29 Iunie 2010 / 00:00 424 accesări

Evoluţie excelentă pentru sportivii de la LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul Constanţa în cadrul Campionatului Balcanic de tenis de masă pentru cadete, cadeţi, junioare şi juniori, competiţie desfăşurată săptămâna trecută, la Slatina. Ultima verificare importantă pentru participanţii la Campionatul European pentru juniori de la Istanbul (16-25 iulie) s-a încheiat cu 23 de medalii cucerite de tricolori. Şapte dintre ele au fost obţinute de sportivii pregătiţi de Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon. În competiţia junioarelor, Cristina Hîrîci a urcat de patru ori pe podium, cucerind medalia de aur la echipe, alături de Camelia Poştoacă şi Andrada Vincze, la dublu, unde a făcut pereche cu Camelia Poştoacă, şi la dublu mixt, alături de constănţeanul Lucian Munteanu. În proba de simplu, Hîrîci s-a clasat pe poziţia a doua, după ce a cedat în finală, cu 2-4, în faţa Cameliei Poştoacă. În competiţia juniorilor, constănţeanul Lucian Munteanu a urcat pe poziţia a doua a podiumului în proba pe echipe, unde a concurat alături de Hunor Szocs şi Răzvan Gălăţan, în timp ce în proba de dublu a cucerit medalia de bronz, alături de Hunor Szocs. În proba de simplu, Munteanu s-a clasat pe locul 5. Echipa de cadeţi a României, în a cărei componenţă s-a aflat şi constănţeanul Sedan Orazali, a obţinut medalia de argint. Ceilalţi doi jucători ai echipei au fost Alin Spelbuş şi Daniel Dan. De remarcat este faptul că echipele României s-au duelat cu Serbia în toate cele patru finale (cadete, cadeţi, junioare şi juniori). Reprezentativele nostre s-au impus în ambele competiţii la feminin, în timp ce la masculin s-au impus reprezentanţii ţării vecine. Aproape de podiumul CB a fost şi junioara Roxana Iamandi, care s-a clasat pe locul 5 la simplu şi la dublu, unde a făcut pereche cu Diana Dragnea. „Sunt rezultate foarte bune. În competiţia feminină ne-am îndeplinit obiectivul şi privim cu optimism spre Campionatul European”, a declarat antrenoarea Liliana Sebe, care a ajuns, ieri, cu lotul feminin de junioare, în Ungaria, unde, în această săptămână, are loc un cantonament de pregătire. „Ne-au invitat să ne antrenăm alături de lotul lor de junioare pentru că fetele noastre vor face pereche la dublu cu aceste jucătoare”, a spus Sebe. Lotul de junioare va reveni, pe 3 iulie, la Constanţa, unde, începând cu 8 iulie, va avea loc al doilea cantonament. Pe 14 iulie este programată plecarea spre Turcia.

Astăzi, la Shanghai, va debuta turneul “2010 Volkswagen China & World Team”. România este reprezentată în cadrul întrecerii de Daniela Dodean, nr. 20 mondial la ora actuală fiind invitată de către organizatori să facă parte din echipa lumii, alături de Feng Tianwei (Singapore, nr. 2 mondial), Kim Kyung Ah (Coreea de Sud, nr. 5 mondial) şi Ai Fukuhara (Japonia, nr. 9 mondial), Echipa lumii va înfrunta reprezentativa Chinei, pentru care vor evolua Shiwen Liu (nr. 1 mondial), Yan Guo (nr. 3 mondial), Ning Ding (nr. 4 mondial) şi Xiaoxia Li (nr. 8 mondial). Antrenorul echipei “World Team” este constănţeanul Viorel Filimon.