S-au stabilit semifinalele în turneul feminin de volei

Sport 20 August 2008 / 00:00 430 accesări

Ieri s-au disputat meciurile din sferturile de finală ale turneului olimpic de volei feminin, fază a competiţiei în care nu am înregistrat surprize. Cuba a avut un meci mai dificil în compania Serbiei, dar în finalurile de set blocajul cubanez a punctat decisiv. Cu Rosir Calderon şi Nancy Carrillo în mare formă, Cuba a făcut pasul în penultimul act, programat joi, unde va întîlni SUA. Brazilia a avut o misiune uşoară în confruntarea cu Japonia, bifînd al şaselea succes consecutiv. Derby-ul sferturilor, China - Rusia, s-a încheiat cu victoria în trei seturi a gazdelor, campioana olimpică en titre. După ce a pierdut primul set, Rusia ar fi putut egala situaţia, dar avantajul din finalul setului secund, 24-21, nu a fost suficient chinezoaicele revenind incredibil. Brazilia şi China se vor afla faţă în faţă în semifinale.

Rezultate din sferturile de finală ale turneului feminin: Cuba - Serbia 3-0 (26-24 , 25-19, 26-24); Brazilia - Japonia 3-0 (25-12, 25-20, 25-16); China - Rusia 3-0 (25-22, 27-25, 25-19); SUA - Italia 3-2 (20-25, 25-21, 19-25, 25-18, 15-6).

În turneul masculin, astăzi se dispută partidele din sferturile de finală, după următorul program: Bulgaria - Rusia (ora 5.00); Italia - Polonia (ora 7.00); China - Rusia (ora 15.00); SUA - Serbia (ora 17.00).