Sergio Aguero, suspendat patru meciuri în Premier League

Fotbal internațional

Sport 06 Decembrie 2016 / 16:42 311 accesări
David Luiz a scăpat de o accidentare gravă pe care i-o putea provoca atacul lui Sergio Aguero

Sergio Aguero, atacantul echipei Manchester City, eliminat în partida cu Chelsea Londra care a fost pierdută de formaţia lui Pep Guardiola cu scorul de 1-3, a primit o suspendare de patru etape din partea Federaţiei Engleze de Fotbal. Atacantul argentinian a fost eliminat în minutele de prelungiri după un fault foarte dur asupra fundaşului brazilian David Luiz, care a condus la un meleu între jucătorii celor două formaţii. Coechipierul lui Aguero, brazilianul Fernandinho, a fost și el trimis la cabine, pentru lovirea lui Cesc Fabregas, primind o suspendare de trei etape. Liderul din Premier League, Chelsea, s-a impus cu scorul de 3-1, obţinând a opta victorie consecutivă, dar ambele cluburi mai pot primi sancţiuni disciplinare din partea Federaţiei Engleze de Fotbal.

Sergio Aguero (28 de ani) va lipsi la meciurile cu Leicester, Watford, Arsenal şi Hull City, din luna decembrie. El a înscris 10 goluri în cele 12 apariţii din acest sezon. La rândul său, Fernandinho va fi disponibil pentru meciul cu Hull, care va avea loc de Boxing Day. Mai mult, fundaşul Nicolas Otamendi a primit al cincilea cartonaş galben din acest sezon, astfel că va fi indisponibil pentru meciul cu Leicester City, de la sfârşitul acestei săptămâni. „Este o ruşine ceea ce s-a întâmplat şi o mare dezamăgire, astfel că vom accepta sancţiunile”, a declarat Pep Guardiola.