Simona Halep, eliminată la Wimbledon

Tenis de câmp / Turneul de la Wimbledon

Sport 28 Iunie 2013 / 00:00 376 accesări

După o serie de 11 victorii consecutive, care i-au adus primele două titluri WTA din carieră, la Nürnberg şi ‘s-Hertogenbosch, jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep a cunoscut ieri gustul înfrângerii. Constănţeanca, locul 32 WTA, a fost învinsă, cu 6-2, 1-6, 6-0, de sportiva chineză Na Li, locul 6 WTA, în turul al doilea al turneului de tenis de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam anului, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute. Din păcate, sportiva în vârstă de 22 de ani a fost chinuită de probleme de sănătate în acest meci, acuzând puternice dureri de spate. În aceste condiţii, la finalul primului set, Halep a cerut ajutorul fizioterapeutului, primind îngrijiri chiar pe teren. Ea a reuşit să revină pe teren şi s-a distanţat la 3-0 în setul secund, dar, la acest scor, a cerut din nou ajutorul fizioterapeutului. Situaţia s-a repetat la 5-0, iar constănţenca a reuşit în cele din urmă să câştige setul şi să egaleze situaţia. Oboseala şi problemele de sănătate şi-au spus cuvântul în setul decisiv, astfel că Halep a pierdut fără drept de apel şi a părăsit turneul de la Londra. Pentru prezenţa în turul secund, ea va fi recompensată cu un cec în valoare de 38.000 de lire sterline (aproximativ 44.500 de euro).

Şi celelalte două repezentante ale României prezente în turul secund al probei feminine de simplu au părăsit terenul învinse. Astfel, Sorana Cîrstea, locul 23 WTA şi cap de serie nr. 22, a cedat surprinzător, miercuri seară, în faţa italiencei Camila Giorgi (Italia), locul 93 WTA, cu 6-7 (7/9), 6-7 (6/8), după două ore şi opt minute de joc. Ieri, perechea Sorana Cîrstea / Ayumi Morita (România / Japonia) a ratat calificarea în turul al doilea al probei de dublu feminin. Cîrstea şi Morita au fost învinse în primul tur, cu 6-3, 6-3, de cuplul Kirsten Flipkens / Magdalena Rybarikova (Belgia / Slovacia). Meciul a durat o oră şi două minute. Şi Alexandra Cadanţu (locul 87 WTA) fost eliminată, ieri, după ce a pierdut duelul cu japoneza Kimiko Date-Krumm (locul 84 WTA). Veterana circuitului WTA, care va împlini 43 de ani în luna septembrie, s-a impus cu 6-4, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră şi 25 de minute. Kimiko Date-Krumm a devenit cea mai în vârstă jucătoare calificată în al treilea tur la Wimbledon, de la începutul erei Open, la 17 ani de la precedenta sa prezenţă la acest nivel.