SSC Farul a trecut și de al 14-lea val

Fotbal / Liga a IV-a, etapa a 14-a: SSC Farul Constanța - CS Năvodari 2-0

Sport 29 Octombrie 2016 / 17:28 3342 accesări

Deși au asaltat poarta lui David, jucătorii de la SSC Farul au marcat numai două goluri

Suporter Spirit Club Farul Constanța își continuă marșul triumfal prin campionatul Ligii a IV-a constănțene, reușind sâmbătă, pe terenul ITC, a 14-a victorie în tot atâtea etape! În disputa cu ocupanta poziției a treia din clasament, CS Năvodari, SSC Farul s-a impus cu 2-0, însă nu fără emoții. Oaspeții, cu o echipă tânără și bine așezată în teren, și-au creat câteva ocazii la poarta lui Neagu, însă au greșit la finalizare. Gazdele au dominat teritorial, dar abia după pauză au pus în pericol buturile adverse, Mazilu, Șicu și Zaharia ratând din poziții ideale. Cele două goluri au picat în urma unor faze fixe: Grigoraș a deschis scorul în minutul 71, marcând cu capul după o centrare din lovitură liberă, iar Zaharia a punctat în minutul 82, din apropiere, în urma unui corner.

Interesant este că antrenorii lui CS Năvodari au călcat flagrant legile nescrise ale fotbalului, alegând să facă schimbare exact înaintea unei faze fixe, și asta în două rânduri! La prima a ieșit golul lui Grigoraș, iar la a doua Ochia (min. 77) a trimis milimetric pe lângă poartă din lovitură liberă!!!

„A fost un derby al ligii a patra, contra unei formații aflate aproape de noi în clasament. Important este că am câștigat și este important ca fiecare meci să-l abordăm cu gândul numai la victorie. Cariera mea se apropie de sfârșit și am venit aici cu gândul să ajut această echipă, ca și alți colegi”, a declarat atacantul Dorel Zaharia, care nu a putut evolua în etapele precedente din cauza unei accidentări, iar sâmbătă a jucat 35 de minute și a marcat un gol!

„A fost un joc frumos, contra unei echipe bune, însă diferența de valoare s-a văzut în meciul de astăzi. Felicit jucătorii pentru victorie, dar și acest public minunat, pe care îl aștept mereu alături de noi”, a adăugat Ion Barbu, antrenor principal la SSC Farul.

„Cred că plusul de experiență a decis rezultatul, ne-au bătut din două faze fixe. Țin să-mi felicit echipa pentru efort, pentru dăruire. Am avut și noi o ocazie de gol foarte mare, la 0-0, iar dacă marcam atunci repriza a doua se juca altfel. Ăsta-i fotbalul, dacă nu ești atent te execută. Noi avem media de vârstă sub 20 de ani, creștem acești copii și vrem să fim pregătiți atunci când vom ataca o ligă superioară. Deocamdată, obiectivul nostru e să obținem victoria în toate meciurile pe care le jucămși să prestăm un fotbal cât mai frumos”, a spus Constantin Funda, antrenor principal la CS Năvodari.

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Neagu - Meleandră (87 Măgureanu), Răvoiu, Fl. Pătrașcu, C. Ciobanu - Șicu, I. Florea, Ochia, D. Popa (68 Beșleagă) - C. Mazilu (55 D. Zaharia), Al. Grigoraș.

CS Năvodari (antrenori Constantin Funda și Florin Adam): David - Ad. Anton, Ed. Năstase (66Romașcanu), Soldat, Bg. Evdochim - Chehaia, Decu (76 Voinea), Vieru, Cazan (70 Airinei) - Zugravu (78 Scarlat), G. Butoi.

Lovitura de start a meciului a fost dată de Silviu Bătrîneanu, fost jucător la FC Farul Constanța.

Iată rezultatele etapei în competiția de seniori: CS Eforie - Farul Tuzla 4-0; Victoria Mihai Viteazu - CFR Constanța 6-3; Gloria Albești - CSO Ovidiu 4-1; CS Mihail Kogălniceanu - Sparta Techirghiol 2-3; Voința Valu lui Traian - Viitorul Fântânele 2-4; Unirea Topraisar - CS Agigea 2-3; SSC Farul Constanța - CS Năvodari 2-0; Știința Poarta Albă - Avântul Comana 8-0; Gloria Băneasa - Portul Constanța 4-1.

Clasament seniori: 1. SSC Farul 42p (golaveraj 60-6); 2. CS Agigea 40p (58-18); 3. CS Năvodari 36p (55-16).

CURSURI PENTRU ARBITRI DE FOTBAL

Asociația Județeană de Fotbal Constanța și Comisia Județeană de Arbitri organizează cursuri pentru arbitri de fotbal, care se desfășoară în fiecare joi, cu începere de la ora 18.30, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Constanța, sala mică. Doritorii, care trebuie să aibă vârsta minimă de 14 ani, se mai pot înscrie la sediul Asociației Județene de Fotbal, din strada Ion Bănescu nr. 2, sau joia chiar la Casa de Cultură. Persoană decontact: Dumitru Momescu (0732-655.983), secretar CJA Constanța. Cursurile sunt gratuite.