Start cu stângul pentru CSU Neptun în play-out

Handbal feminin / Liga Națională, play-out, etapa 1: HCM VÂLCEA - CSU NEPTUN CONSTANȚA 24-22

Sport 01 Mai 2015 / 00:00 606 accesări

Aflată în luptă pentru evitarea retrogradării, formația CSU Neptun Constanța a început cu un eşec play-out-ul Ligii Naţionale de handbal feminin. Echipa pregătită de Ion Crăciun şi Florin Cazan a pierdut, joi seară, în prima etapă din play-out, meciul disputat în fieful celor de la HCM Rm. Vâlcea, cu scorul de 22-24 (11-13). Partida a fost echilibrată, dar gazdele și-au valorificat în final avantajul terenului propriu. În prima repriză oaspetele s-au ţinut aproape, diferenţa cea mai mare fiind de doar trei goluri, dar ecartul s-a mărit după pauză, când vâlcencele s-au distanţat la cinci lungimi. Pe final, CSU Neptun a redus din diferență, însă nu a mai reuşit să egaleze. Pentru gruparea de pe litoral au marcat: Enescu 9 goluri, Toma 6g, Orşivschi 2g, Ivan 1g, Mărginean 1g, Stoian 1g, Iovănescu 1g și Tamaş 1g.

În celelalte meciuri din play-out s-au înregistrat următoarele rezultate: Unirea Slobozia - U. Cluj 26-31 şi Cetate Deva - Mureşul Tg. Mureş 37-24.

Clasament play-out: 1. Cetate Deva 23p, 2. HCM Rm. Vâlcea 20p, 3. U Cluj 19p, 4. Unirea Slobozia 18p, 5. CSU NEPTUN 16p, 8. Mureşul 0p.

În etapa a 2-a din play-out, handbalistele constănțene vor evolua tot în deplasare. CSU Neptun va înfrunta, duminică, de la ora 18.00, la Tg. Mureș, ultima clasată, Mureșul, echipă care a pierdut toate meciurile susținute în actualul sezon.