Start în Raliul Dakar Argentina Chile 2009

Sport 05 Ianuarie 2009 / 00:00 515 accesări

Pentru întîia oară în istoria sa de 30 de ani, Raliul Dakar are loc în... America de Sud! Fostul Raliu Paris - Dakar a părăsit Africa din cauza ameninţărilor cu atacuri teroriste, lansate şi la ediţia 2008. Etienne Lavigne, directorul cursei, a decis să accepte invitaţia venită din America de Sud, astfel că faimosul raliu se numeşte acum Dakar Argentina Chile 2009. Cursa va avea 9.500 km, dintre care 5.650 km de probe speciale. Dune, drumuri cu nisip sau foarte accidentate, munţi - toate aceste ingrediente le-au fost pregătite competitorilor care vor parcurge cîmpiile Patagoniei, deşertul Atacama şi trecătorile din Anzi. La start s-au aliniat 530 de vehicule, dintre care 260 la categoria moto, 188 la auto şi 82 la camioane.

Printre motociclişti se numără şi trei români, dintre care Emanuel Gyenes (KTM) a terminat pe locul 95 în prima etapă, desfăşurată între Buenos Aires şi Santa Rosa de la Pampa, după ce l-a ajutat pe coechipierul său de la echipa Vectra Racing, David Casteu, cu roata sa. Francezul, clasat al doilea în Raliul Dakar 2007, şi-a înţepat cauciucul din spate al motocicletei şi a fost nevoit să se întoarcă la punctul de control CP2, unde a fost aşteptat de coechipierul său, Emanuel Gyenes. Românul i-a împrumutat roata din spate francezului şi a aşteptat să primească apoi asistenţă din partea echipei sale. Casteu a terminat prima etapă pe poziţia 68, văzîndu-şi spulberate deja şansele de victorie în cursă, în timp ce românul s-a clasat pe locul 95, la o oră, 15 minute şi 29 de secunde de cîştigător, spaniolul Marc Coma. Mai bine s-a clasat Romeo Duicu (KTM), locul 82, la o oră şi şapte minute de Coma. Celălalt concurent român, Marcel Butuza (KTM), a ocupat locul 186, cu o întîrziere de două ore şi nouă minute. Ieri a avut loc a doua etapă, între Santa Rosa de la Pampa şi Puerto Madryn.