Start ratat pentru Viitorul în noul sezon din Liga 1

Fotbal / Liga 1, etapa 1: FC VIITORUL - DUNĂREA CĂLĂRAŞI 0-1

Sport 23 Iulie 2018 / 09:22 677 accesări
Căpitanul Viitorului, Ianis Hagi, a ratat o lovitură de la 11 metri în finalul primei reprize

Prima etapă a sezonului 2018-2019 din Liga 1 la fotbal a consemnat o înfrângere puţin aşteptată pentru FC Viitorul, chiar pe teren propriu, în faţa Dunării Călăraşi. Nou promovată în primul eşalon, echipa antrenată de Dan Alexa a câştigat cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Honciu, în minutul 4, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi au controlat în zadar jocul până la final, neputând să-l învingă pe portarul advers. Voduţ a trimis mingea în bara transversală, în minutul 35, iar Ianis Hagi a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 45, Straton reţinând mingea şutată de la punctul cu var de căpitanul formaţiei constănţene.

MECI ÎNTRERUPT DE FURTUNĂ

În repriza secundă, partida a fost întreruptă în minutul 64, din cauza unei furtuni puternice care a oprit şi instalaţia de nocturnă, iar partida s-a reluat după aproximativ 13 minute. Dominarea gazdelor din repriza a doua nu s-a materializat şi pe tabela de marcaj, astfel că Viitorul a pornit cu stângul în actuala ediţia a campionatului. În ultimele zece minute ale întâlnirii, Viitorul a jucat cu un om mai puţin, Tudor Băluţă fiind eliminat în minutul 83.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Boboc (46 Mailson Lima), Țîru, Mladen, De Nooijer - A. Ciobanu (46 Vl. Achim), T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.), Voduț (71 A. Pitu), Drăguş; Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): C. Straton - Gligorov, Șandru, Dobrosavlevici, Ispas - Pușcaș, Monroy - V. Munteanu (77 Mendy), Honciu (61 Kouakou), Drăghiceanu (60 Simion) - V. Alexandru. Cartonașe galbene: Mladen, T. Băluță (2) / C. Straton. Cartonaş roşu: T. Băluță (min. 83). Meciul a fost arbitrat la centru de Lucian Rusandu (Covasna).

„E greu să vorbeşti la înfrângere. Nu ne aşteptam la acest lucru. Am dominat jocul de la cap la coadă. Din păcate, în ultimii treizeci de metri nu suntem lucizi, nu vedem poarta şi probabil din această cauză şi acest rezultat negativ. Mai sunt şi momente din acestea, mai puţin fericite şi mergem înainte. Nu am ce să reproşez echipei din punct de vedere al atitudinii. E prima oară când jucăm acasă şi începem cu o înfrângere un an”, a declarat Gheorghe Hagi.

SURPRIZE ÎN PRIMA ETAPĂ

Celelalte rezultate din etapa 1 - vineri: CFR Cluj - FC Botoşani 1-1 (Vinicius 25 / I. Fulop 48); sâmbătă: FC Hermannstadt - Sepsi Sf. Gheorghe 1-0 (Blănaru 11), Astra Giurgiu - FCSB 1-0 (Llullaku 43); duminică: Dinamo Bucureşti - FC Voluntari 2-1 (Salomao 61, Sorescu 75 / Ricardinho 57).

Programul ultimelor două meciuri ale rundei - luni, ora 18.00: Gaz Metan Mediaş - CS Concordia Chiajna; ora 21.00: U. Craiova - CSM Politehnica Iaşi. Partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.