Status quo în fruntea Premier League

Fotbal

Sport 30 Decembrie 2014 / 00:00 484 accesări

Toate echipele de pe podium au înregistrat rezultate de egalitate în etapa a 19-a din Premier League, astfel că situaţia la vârful clasamentului este neschimbată la jumătatea campionatului. Liderul Chelsea Londra a luat un punct din deplasarea la Southampton, ocupanta locului 4, scor 1-1 (Mane 17 / Hazard 45), a treia clasată Manchester United a remizat, de asemenea, în deplasare, la Tottenham Hotspur, scor 0-0, în vreme ce Manchester City nu a putut învinge pe teren propriu codaşa Burnley, deşi a condus cu 2-0. Oaspeţii au revenit după pauză, iar duelul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2 (Silva 23, Fernandinho 33 / Boyd 47, Barnes 82).

Toţi cei trei români din Premier League au jucat în această etapă. Vlad Chiricheş a fost integralist la Tottenham, Costel Pantilimon a închis poarta lui Sunderland, care a remizat, scor 0-0, în deplasare, la Aston Villa, iar Florin Gardoş a intrat la Southampton în minutul 62 al meciului cu Chelsea Londra, în locul japonezului Yoshida.

La jumătatea întrecerii, Chelsea este lider, cu 46 de puncte, trei în plus faţă de Manchester City şi cu zece puncte peste Manchester United. Southampton și Arsenal au câte 33 de puncte fiecare, Tottenham ocupă locul 7, cu 31p, iar Sunderland este pe 14, cu 20p.