Steaua rămîne fără punct în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, Grupa H, etapa a 3-a: FC Sevilla - Steaua 2-1

Sport 24 Octombrie 2007 / 00:00 639 accesări

Steaua Bucureşti a suferit a treia înfrîngere în trei partide în Grupa H a Ligii Campionilor. Formaţia lui Massimo Pedrazzini a început jocul foarte slab şi după 17 minute, iar forcing-ul gazdelor din debut s-a lăsat cu urmări pe tabela de marcaj. Gemenii golului, Kanoute (min. 5) şi Luis Fabiano (min. 17), au taxat erorile din defensiva Stelei şi Sevilla conducea cu 2-0. Acesta avea să fie şi scorul pauzei pentru că mijlocaşul Keita a izbit bara înaintea pauzei. Intrările de la pauză ale lui Neaga şi Badea au schimbat faţa Stelei. Ov. Petre, după o minge ricoşată fericit de la Iacob, a înscris golul cu nr. 290 pentru Steaua în cupele europene. Profitînd de indeciziile lui Luis Fabiano, Jesus Navas şi Capel din faza ofensivă, dar şi de intervenţiile eficiente ale lui Zapata, Steaua a încercat pe final să înscrie golul echivalent cu un punct, însă defensiva gazdelor a fost la înălţime. A rămas 2-1 pentru Sevilla, iar şansele Stelei de a-şi continua parcursul în Liga Campionilor sînt aproape nule.

Au evoluat - FC Sevilla (antrenor Juande Ramos): Palop - Daniel Alves, Mosquera, Dragutinovic, Adriano - Jesus Navas, Poulsen, Keita, Capel (85 Marti) - Kanoute (71 Renato), Luis Fabiano. Steaua (antrenor Massimo Pedrazzini): Zapata - P. Marin, Goian, Rada, Emeghara - R. Surdu (46 Neaga), Ov. Petre, Croitoru, Nicoliţă - N. Dică (46 V. Badea), V. Iacob (71 Zaharia).

Arsenal a surclasat pe Slavia

Celelalte rezultate înregistrate aseară - Grupa E: Glasgow Rangers - FC Barcelona 0-0; VfB Stuttgart - Olympique Lyon 0-2 (Santos 55, Benzema 79); Grupa F: AS Roma - Sporting Lisabona 2-1 (Juan 15, Vucinic 70 - Liedson 18); Dinamo Kiev - Manchester United 2-4 (Rincon 34, Bangoura 78 - Rio Ferdinand 10, Rooney 18, C. Ronaldo 41, 68-pen.); Grupa G: ŢSKA Moscova - Inter Milano 1-2 (Jo 32 - Crespo 52, W. Samuel 80); PSV Eindhoven - Fenerbahçe Istanbul 0-0; Grupa H: Arsenal Londra - Slavia Praga 7-0 (Fabregas 5, 58, Hubacek 24-autogol, Walcott 41, 55, A. Hleb 51, Bendtner 89).