Steaua şi Dinamo vor lupta pentru titlu în LN de handbal masculin

Handbal masculin / Liga Naţională

Sport 11 Mai 2018 / 09:50 419 accesări
Steliştii au revenit în finalul partidei de la scorul de 21-23

Ocupantele locurilor 1, CSA Steaua Bucureşti, şi 3, Dinamo Bucureşti, la finalul sezonului regulat, se vor confrunta în marea finală a Ligii Naţionale de handbal masculin. Joi seară, la Chiajna, în meciul decisiv pentru calificarea în ultimul act al campionatului, Steaua a învins-o pe CSM Bucureşti, scor 25-24, la pauză 11-10, astfel că va înfrunta campioana en titre. Avantajul steliştilor va fi acela că vor disputa două întâlniri pe teren propriu, în cazul în care cele două formaţii îşi vor împărţi victoriile în primele două confruntări. În primul meci, CSM a câştigat cu 25-21, iar Steaua s-a impus la loviturile de departajare în a doua partidă, cu 4-1, scorul fiind egal, 24-24, după 60 de minute.

În finala mică se vor duela Potaissa Turda şi CSM Bucureşti.

Pentru locurile 5-6 vor lupta SCM Politehnica Timișoara şi HC Dobrogea Sud Constanţa, iar pentru locurile 7-8 se vor întâlni Dunărea Călăraşi şi CS Minaur Baia Mare

Partidele se vor disputa la 17 mai, 24 mai şi, dacă va mai fi necesar, la 30 mai.