“Street Dance Team” din Constanţa, printre cîştigãtorii primei

Monden 19 Decembrie 2006 / 00:00 2121 accesări

Sala Sporturilor din Constanţa a gãzduit, duminicã, între orele 17.00 şi 22.00, finala concursului-spectacol “Street Dance Contest”, aflat la prima ediţie naţionalã. Evenimentul a reunit trupe, dar şi concurenţi individuali din toate marile oraşe ale ţãrii. În finalã au fost admise opt trupe de break-dance, opt trupe de street dance, respectiv opt fete şi opt bãieţi la free style. Juriul a reunit personalitãţi celebre din lumea dansului internaţional, precum “Allien Ness” din New York, “Erhan” din Turcia, membrii trupei “Legiteam Obstruction” din Franţa, Gina Tãtaru din România şi Hernandez din Marea Britanie, acesta fiind un coregraf care lucreazã cu Kylie Minogue, Janet Jackson şi alţii. Show-ul a fost de excepţie, luminile, fumul şi mişcãrile acrobatice fãcute de concurenţi fiind aplaudate la scenã deschisã de publicul constãnţean. Cea mai spectaculoasã probã a fost cea de breake dance, care s-a desfãşurat ca... pe stradã, concurînd cîte douã trupe, prin eliminare ajungîndu-se la marea finalã. Trupele “OOC + VPC” şi “Big Bounce” s-au întrecut pentru locul I la secţiunea breake dance, într-o probã ce a durat 10 minute. Deşi trupa “Big Bounce” a cîştigat numeroase premii internaţionale, s-a clasat pe locul al II-lea, “OOC + VPC” din Iaşi fiind marea cîştigãtoare. La secţiunea Street Dance, cîştigãtoare a fost trupa “Street Dance Team”, din Constanţa, care a fost aplaudatã la scenã deschisã de întreaga audienţã. “Sîntem foarte bucuroşi cã am cîştigat, nici nu ne-am aşteptat, dar credem cã meritãm acest loc I. Îi mulţumim domnului Alexandru Bucur pentru tot ceea ce s-a întîmplat în aceastã searã, dar şi pentru ajutorul acordat nouã, ca trupã”, a declarat Cosmin Istrate, unul dintre componenţii grupului.

Spectacolul a fost un eveniment maraton, antrenant, datoritã sistemului de evoluţie competitiv. Pe locul al treilea, la secţiunea freestyle fete, s-a clasat Alexandra Milea din Constanţa, pe locul al II-lea Ramona Doboş (Braşov), iar fericita cîştigãtoarea locului I a fost Andreea Constantinescu (Bucureşti). La categoria Freestyle bãieţi, pe locul al III-lea s-a clasat Paul Gheorghe (Bucureşti), pe locul al II-lea Petru Ruge (Oradea), iar pe locul I Florin Din (Bucureşti). Pe locul Locul al II-lea la secţiunea Street Dance s-a clasat trupa “Cool Style” (Oradea), iar pe locul al

III-lea “Supersonic” (Bucureşti), locul al III-lea la Breake Dance fiind ocupat de “Moonwalkers” (Timişoara). Premiile au fost în valoare de 2.300 de euro, locul I pentru trupe fiind de 500 de euro, pe cînd la secţiunile individuale de 200 de euro, cîştigãtorii locului doi au primit 200 de euro pentru trupe şi 100 de euro individual, iar cei aflaţi pe poziţia a III-a au primit 100 de euro pentru trupe şi 50 de euro la secţiunile individuale.