Succes categoric pentru AS CS Farul în Liga a IV-a

Fotbal judeţean / Sâmbătă, pe stadionul „Portul”

Sport 02 Septembrie 2018 / 08:08 1169 accesări

Etapa a patra a Ligii a IV-a la fotbal constănţene a programat sâmbătă, pe stadionul „Portul”, partida dintre CS Portul (antrenor Gabriel Dinică) şi AS CS Farul (antrenor Ion Constantinescu). Întâlnirea s-a încheiat cu victoria categorică a celor de la AS CS Farul, scor 6-0, la pauză 2-0, prin golurile înscrise de Codescu, în minutul 21, Dorel Zaharia, în minutul 37, Pâslaru, în minutul 58, din penalty, Lazăr, în minutele 60 şi 90, şi Curte, în minutul 87. Cele două formaţii au avut câte un jucător eliminat, Stoian, căpitanul gazdelor, primind direct cartonaşul roşu în minutul 62, iar Ştefancu părăsind terenul în minutul 64, după ce a văzut şi al doilea cartonaş galben.

Au evoluat următoarele formații - Portul: Frunză - Cârnu, L. Croitoru (46 Colţea), Rizea, Teodorof - M. Cristea, Teleman (53 Mihalache) - Cearpaş (22 P. Anghel), Rotaru (55 Mocanu), Burghelia - Stoian (cpt.); AS CS Farul: Tătar - M. Zamfir (74 Curte), Petrache, Marzavan, Ştefancu - Robu, C. Carabaş (61 M. Zaharia) - A. Cristea (58 Lazăr), Pâslaru, Codescu - D. Zaharia (cpt.) (76 Bleau). Partida a fost arbitrată la centru de Claudiu Marcu.

La juniori, Portul a câştigat cu scorul de 2-1.

Celelalte rezultate ale etapei - vineri: CS Axiopolis Sport II Cernavodă - CS Poseidon Limanu-2 Mai 1-1 (la seniori) şi 3-3 (la juniori)

CSO Ovidiu - CS Gloria Băneasa 2-2 (la seniori) şi 0-7 (la juniori)

sâmbătă: Ştiinţa ALACAB Poarta Albă - Voinţa Valu lui Traian 8-2 (la seniori) şi 5-3 (la juniori)

CS Eforie - Viitorul Fântânele 1-2 (la seniori) şi 5-4 (la juniori)

CS Lipniţa Carvăn - CS Farul Tuzla 2-2 (la seniori) şi 15-0 (la juniori)

CS Sparta Techirghiol - CS Cumpăna 1-0 (la seniori) şi 6-0 (la juniori)

CS Năvodari - CS Gloria Albeşti 5-3 (la seniori) şi 2-3 (la juniori)

CS Agigea - CS Mihail Kogălniceanu 4-0 (la seniori) şi 0-5 (la juniori)

Clasament seniori: 1. CS Poseidon Limanu-2 Mai 10p (golaveraj: 14-2), 2. CS Agigea 9p (11-5), 3. Sparta Techirghiol 9p (8-3).

Clasament juniori: 1. CS Gloria Albeşti 12p (golaveraj: 37-3), 2. CS Portul Constanţa 12p (32-2), 3. CS Mihail Kogălniceanu 12p (20-4).