Supremația României la minifotbal a luat sfârșit

Sport 26 August 2016 / 18:39 545 accesări
Naționala de minifotbal a României a fost eliminată în optimile de finală

România a fost eliminată în optimile de finală ale Campionatului European de minifotbal, competiție care se desfășoară în perioada 21-28 august, în Ungaria, la Székesfehérvár. Tricolorii au ratat astfel posibilitatea de a obține al șaptelea titlu european consecutiv, după cele din Slovacia (2010), România (2011), Republica Moldova (2012), Grecia (2013), Muntenegru (2014) și Croaţia (2015). Naționala de minifotbal a României a pierdut, joi, întâlnirea cu Anglia, din optimi, scor 2-3, printr-un gol primit în minutul 40. Anglia a condus în permanență, dar tricolorii au egalat de două ori, prin Toma Vincene, autorul unei duble, însă reușita din finalul partidei a decis echipa calificată în sferturi. Miercuri seară, în ultimul joc din Grupa D, România a remizat cu Spania, scor 1-1, golul echipei noastre fiind marcat de Sebastian Vasile, în timp ce ibericii au egalat în prelungirile partidei. În grupă, România a învins Franța, cu scorul de 3-1, și Lituania, scor 2-1.