Tecău, în finală la Nisa

Tenis de câmp

Sport 22 Mai 2015 / 00:00 617 accesări

Principalii favoriți la câștigarea trofeului în proba de dublu din cadrul turneului de la Nisa (Franţa), dotat cu premii în valoare totală de 439.405 euro, constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au calificat în finala competiției. După ce au învins în sferturile de finală, cu scorul de 6-3, 7-6 (8/6), după o oră şi 31 de minute, cuplul format din Roberto Maytin (Venezuela) și Andres Molteni (Argentina), Tecău şi Rojer au depășit ieri, în semifinale, perechea argentiniană Guillermo Duran / Maximo Gonzalez, scor 6-3, 7-5. Prin prezența în ultimul act al turneului de la Nisa, tenismanul constănțean și partenerul său și-au asigurat 150 de puncte ATP în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 12.760 de euro. În finală, Tecău și Rojer vor întâlni învingătorii din duelul Mate Pavic (Croația) / Michael Venus (Noua Zeelandă) vs Martin Emmrich (Germania) / Andreas Siljestrom (Suedia). Perechea româno-olandeză are un singur titlu cucerit în 2015, la Rotterdam, o finală pierdută la Sydney, precum și o semifinală la Australian Open.

CÎRSTEA ȘI COPIL, ÎN ULTIMUL TUR AL CALIFICĂRILOR LA ROLAND GARROS

În calificările turneului de la Roland Garros, Sorana Cîrstea, locul 145 WTA, a obţinut primele victorii în acest an, după șase partide pierdute, și va evolua în ultimul tur al calificărilor celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului. După ce, în primul tur, Cîrstea a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-0, pe japoneza Junri Namigata, locul 168 WTA, în turul secund a câștigat duelul cu Mariana Duque-Marino (Columbia, locul 102 WTA şi cap de serie nr. 2 în calificări), scor 7-5, 2-6, 6-3. În turul secund al calificărilor a ajuns și Patricia Maria Ţig, locul 176 WTA, care a câștigat duelul românesc din primul tur, cu Ana Bogdan, poziţia 178 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-4, 6-1. În vârstă de 20 de ani, Ţig a înfruntat-o pe Shahar Peer (Israel), cap de serie nr. 13 în calificări şi locul 119 WTA.

La masculin, Marius Copil, locul 207 ATP, s-a calificat în ultimul tur al calificărilor de la Roland Garros, după ce l-a învins în turul secund, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi opt minute, pe australianul John-Patrick Smith, locul 162 ATP. În meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal, Copil îl va întâlni pe olandezul Igor Sijsling (166 ATP), care l-a eliminat pe germanul Alexander Zverev, locul 85 ATP şi al doilea favorit al calificărilor, scor 7-6 (7/0), 2-6, 7-5. În schimb, Victor Hănescu a fost eliminat în turul secund al calificărilor, cedând, cu scorul de 1-6, 2-6, în disputa cu britanicul Kyle Edmund, favorit nr. 17 în calificări.