Tecău și Rojer, învingători în primul meci la Londra

Tenis de câmp / Turneul Campionilor

Sport 16 Noiembrie 2015 / 15:55 604 accesări

Perechea formată din constănțeanul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 2, a învins luni, cu scorul de 6-2, 6-4, cuplul Marcin Matkowski / Nenad Zimonjic (Polonia / Serbia, nr. 7), în primul meci din cadrul Grupei B a Turneului Campionilor de la Londra. Tecău şi Rojer s-au impus fără probleme, după o oră şi şapte minute. Învingătorii au avut doar un singur moment mai dificil, în setul al doilea, când Rojer şi-a pierdut serviciul, iar adversarii au revenit de la 0-2 la 3-2. Dar Tecău a readus echilibrul, apoi el şi olandezul au făcut break pe serviciul lui Zimonjic. În game-ul al optulea al setului secund, Tecău s-a ciocnit cu coechipierul său şi s-a accidentat la mâna stângă, solicitând intervenţia fizioterapeutului. Din fericire, problema nu a fost gravă, iar sportivul constănțean a putut încheia meciul.

Participarea în grupe la competiţia de dublu de la Turneul Campionilor este recompensată cu 82.000 de euro, iar o victorie în această fază - cu 32.000 de euro, astfel că învingătorii şi-au asigurat un cec în valoare totală de 114.000 de euro. De asemenea, fiecare succes în grupe este premiat cu 200 de puncte ATP.

Tecău este pentru a patra oară calificat la Turneul Campionilor, după edițiile din 2011 şi 2012, cu suedezul Robert Lindstedt, respectiv 2014, cu Rojer. Horia Tecău nu a trecut niciodată de faza grupelor.