Tomis şi-a respectat statutul de favorită

Volei (m) / DA-1, etapa a 5-a: Unirea Dej - CVM Tomis Constanţa 1-3

Sport 23 Octombrie 2006 / 00:00 1275 accesări

Club Volei Municipal Tomis şi-a respectat blazonul în meciul disputat sîmbătă la Dej şi s-a impus cu scorul de 3-1 într-o sală în care Dinamo Bucureşti ceda cu 2-3 în urmă cu trei săptămîni! A fost un succes în patru seturi pentru constănţeni, care nu au făcut un joc strălucit, dar au reuşit să rămînă concentraţi în momentele mai grele ale partidei, atunci cînd diferenţa de valoare între jucători şi-a spus cuvîntul. Aşa s-a întîmplat în primul set, dominat clar de oaspeţi pînă spre final, cînd dejenii au revenit spectaculos şi au salvat patru mingi de set! A fost apoi rîndul gazdelor să rateze trei posibilităţi de a încheia setul şi experienţa constănţenilor şi-a spus cuvîntul, Tomis încheind primul parţial cu 30-28. Setul secund a fost echilibrat de la un capăt la altul şi nici greşelile arbitrilor în favoarea gazdelor nu i-au putut opri pe constănţeni să se impună cu 25-23. Unirea Dej s-a revanşat în setul următor, pe care şi l-a adjudecat cu 25-22 graţie unui joc mai exact, în care a excelat Iosif. Gazdele nu au mai rezistat fizic şi psihic în setul al patrulea, care avea să fie şi ultimul. Tomis şi-a impus valoarea pe final, cînd pe serviciul lui Marian Pavel a recuperat de la 20-22 la 24-22, cîştigînd setul cu 25-23 şi meciul cu 3-1. Tomis se menţine pe locul al treilea în clasament, iar în etapa viitoare va evolua în deplasare, la Bucureşti, cu Steaua, singura echipă din campionat care a înregistrat numai victorii pînă acum.

Gontariu s-a accidentat la cap

În setul întîi, la scorul 25-25, Adrian Gontariu a plonjat în afara terenului după o minge, dar a alunecat şi s-a lovit cu capul de un scaun aşezat pe podea chiar lîngă o grindă. Scaunul a fost norocul jucătorului constănţean, care se putea lovi mult mai rău, de colţul grinzii sau de o ţeavă groasă de încălzire! Gontariu a primit imediat îngrijiri medicale şi a rămas pe banca de rezerve cu o pungă de gheaţă în zona cefei. În locul său a intrat Erkan, iar Gontariu a mai revenit pe teren abia pe finalul partidei. La finalul jocului de la Dej, fiecare dintre cei doi antrenori a lăudat prestaţia adversarilor. "Unirea Dej este o echipă bună, dificil de bătut aici, în sala lor. Au jucători buni, sînt bine organizaţi, am văzut multă determinare şi forţă în jocul lor. A fost o victorie cu adevărat dură, în care diferenţa a făcut-o echipa noastră, care a continuat să lupte în condiţiile unei partide foarte dificile. Cred că spectatorii au văzut un meci bun", a declarat antrenorul principal al Tomisului, Jorge Cannestracci. "Se pare că astăzi am întîlnit o formaţie poate puţin mai experimentată decît Dinamo. Cred că jucătorii mei au evoluat bine şi doar puţină neşansă a făcut diferenţa", a spus şi antrenorul-jucător al gazdelor Adrian Pricop.

Au evoluat formaţiile - Unirea Dej (antrenori Victor Lazăr şi Adrian Pricop): Parpală - Pop, Terpea, Bătinaş, Munteanu, Iosif şi libero: Al. Rus; CVM Tomis (antrenori Jorge Cannestracci şi Milen Uzunov): Gonzalez - Gontariu, Began, M. Pavel, Voinea, Ashlei şi libero: Mihăilă (au mai jucat Erkan, Milotin şi D. Pavel). Au arbitrat Marian Stoica (Bucureşti) şi Gheorghe Mitraşcă (Zalău).

Celelalte rezultate ale etapei: U. Cluj - Steaua Bucureşti 0-3; Remat Zalău - U. Baia Mare 3-2; Dinamo Bucureşti - CSS Lapi Dej 3-0; VCM Rm. Sărat - VCM Piatra Neamţ 1-3.