Trei puncte cu mari emoţii pentru FC Farul

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 10-a

Sport 05 Octombrie 2019 / 23:36 1152 accesări

FC Farul Constanţa şi-a îndeplinit obiectivul sâmbătă, în etapa a 10-a a Ligii a 2-a la fotbal, învingând ocupanta ultimului loc în clasament, Sportul Snagov, la capătul unei partide în care golul victoriei a venit abia în prelungiri. Formaţia pregătită de Ianis Zicu şi Daniel Florea s-a impus cu scorul de 1-0, reuşita lui Alexandru Stoica, din minutul 90+3, dintr-un penalty obţinut de Ionuţ Stoica, permiţînd fariştilor să obţină al patrulea succes în meciurile disputate pe teren propriu şi să bifeze al cincilea joc fără gol primit acasă. În confruntarea de sâmbătă au fost ocazii de gol de ambele părţi.

Au evoluat pentru FC Farul: Muțiu (cpt) - Nicola, Cană, V. Lică, Carabela - Greu, Antoche - Al. Stoica, P. Petre (70 Hordouan), Kanda (61 M. Doumbia) - D. Halep (46 I. Stoica).

„O victorie importantă! Din păcate, băieții nu au înțeles semnalul meu dat toată săptămâna. Le-am spus foarte clar că, dacă nu vor fi concentrați în fiecare moment al jocului și vor aborda meciul relaxați, se va întâmpla ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, când adversarul a fost mult mai bun decât noi și nu meritam absolut nimic. Această victorie este meritată din punct de vedere al dorinței din finalul jocului, când toți băieții aveau în interior această stare, de a câștiga partida. Dumnezeu ne-a ajutat să ne bucurăm și să câștigăm aceste trei puncte, după un joc modest. Nu meritam victoria în această partidă, dar este o bucurie că acumulăm puncte” - Ianis Zicu, antrenor FC Farul.

Celelalte rezultate de sâmbătă: CS Mioveni - FK Csikszereda 3-0, Daco-Getica Bucureşti - Dunărea Călăraşi 2-3, Concordia Chiajna - Metaloglobus Bucureşti 1-1, CSM Reşiţa - Viitorul Pandurii Tg. Jiu 1-7, Pandurii Tg. Jiu - Petrolul Ploieşti 0-1, ASU Politehnica Timişoara - Campionii FC Argeş 3-0.

Programul celorlalte meciuri - duminică, 6 octombrie, ora 13.00: U. Cluj - Ripensia Timişoara (Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport); marţi, 8 octombrie, ora 19.30: Turris Oltul Turnu Măgurele - SCM Gloria Buzău (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport). Partida Rapid - UTA Arad a fost amânată.

Clasament Liga a 2-a: 1. Turnu Măgurele 22p (golaveraj: 20-5), 2. Mioveni 20p (14-5), 3. UTA 19p (26-5), 4. Buzău 19p (18-7), 5. Rapid 17p (13-9), 6. FC Argeş 16p (13-13), 7. Metaloglobus 15p (15-11), 8. FC FARUL 15p (7-6), 9. Petrolul 15p (8-10), 10. Viitorul Pandurii 14p (14-13), 11. Chiajna 13p (9-12), 12. ASU Poli 12p (10-6), 13. Călărași 12p (13-15), 14. Reșița 12p (12-16), 15. Ripensia 11p (11-13), 16. U. Cluj 10p (11-8), 17. Csikszereda 9p (8-13), 18. Daco-Getica 6p (6-22), 19. Pandurii 5p (5-20), 20. Snagov 1p (3-27).