Trei puncte fără importanţă pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 32-a : TRICOLORUL BREAZA - FC FARUL CONSTANŢA 1-3

Sport 31 Mai 2010 / 00:00 1105 accesări

VICTORIE PENTRU PALMARES. Fără jumătate dintre titulari şi cu salariile neachitate de patru luni, FC Farul a obţinut, sâmbătă, o victorie de palmares, impunându-se, cu 3-1, în fieful celor de la Tricolorul Breaza, în etapa a 32-a a Ligii a II-a. Constănţenii au deschis scorul încă din min. 26, când Cristocea a executat perfect o lovitură liberă de la 17 m. Diferenţa s-a majorat opt minute mai târziu, fundaşul gazdelor, Achiţei, respingând în proprie poartă mingea centrată de Mansur. Cu două minute înaintea finalului primei reprize, Prodan şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, reluând, din 8 m, centrarea perfectă expediată de Cristocea. La reluare, constănţenii au redus un pic din motoare, iar în min. 57 au rămas în inferioritate numerică, Larie primind cartonaşul roşu, după ce şi-a lovit adversarul cu piciorul. Drept urmare, gazdele au reuşit să înscrie golul de onoare, în min. 68, Vişan reluând cu capul pe lângă Măcelaru. Antrenorii Dennis Şerban şi Gică Butoiu au folosit următorii jucători: Măcelaru - Ninu, Păcuraru, Tudorache, Mendy - Prodan (75 Niţescu), Larie, Cristocea, Mansur - Fatai, Doicaru (69 Loch).

CONTESTAŢI DE TRICOLORUL. Înaintea partidei, preşedintele gazdelor, Constantin Anghelache, a contestat dreptul constănţenilor de a juca în această etapă. „Pe tabelul prezentat drept dovadă de constănţeni, cu semnăturile jucătorilor care au de primit bani de la Farul şi din cauza cărora constănţenii nu au fost programaţi nici runda trecută, nu sunt decât două semnături!”, a acuzat oficialul Tricolorului. „Contestaţia Tricolorului este o anomalie. Dacă Anghelache spune că actele noastre nu sunt în regulă, ceea ce nu-i aşa, înseamnă că Farul este un club foarte mare, dacă a ajuns să dirijeze şi să influenţeze FRF. Constantin Anghelache invocă documente secrete ale unui club şi nu înţeleg cum a avut acces la ele”, a replicat Constantin Stamate, directorul de organizare al FC Farul. Contestaţia va fi judecată de Comisia de Disciplină a FRF în cadrul şedinţei de marţi.

Celelalte rezultate ale etapei - sâmbătă: Gloria Buzău - FC Snagov 0-1; FCM Bacău - Săgeata Stejaru 2-0; Dunărea Galaţi - Dinamo II Bucureşti 4-2; CSM Rm. Sărat - FC Botoşani 0-3; Dunărea Giurgiu - Petrolul Ploieşti 1-1; duminică: Concordia Chiajna - Victoria Brăneşti 0-1; Steaua II Bucureşti - Sportul Studenţesc Bucureşti 0-1; Delta Tulcea - Cetate Suceava 3-0 (la “masa verde”). În urma rezultatelor din această etapă, Victoria Brăneşti a promovat şi matematic în Liga I.