Trei puncte importante pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 14-a: FC VIITORUL - FC VOLUNTARI 2-1

Sport 31 Octombrie 2016 / 20:00 722 accesări

Defensiva oaspeților nu a rezistat până la finalul partidei atacurilor Viitorului

Luni seară, pe terenul central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii 1 la fotbal, prima a returului sezonului regulat, FC Viitorul a câștigat confruntarea cu FC Voluntari, scor 2-1 (R. Marin 78-pen., Boli 90+5 / Fl. Cernat 8-pen.). Oaspeții au deschis scorul în prima repriză, după ce Boli l-a faultat pe Ivanovici în careu. Florin Cernat, fostul jucător al Viitorului, a înscris în minutul 8, din penalty, învingându-l fără emoții pe Rîmniceanu de la punctul cu var. Din minutul 65, oaspeții au jucat cu un om mai puțin, fundașul Balaur fiind eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben. În minutul 74 gazdele au primit un penalty, contestat vehement de jucătorii de la Voluntari, iar Maftei a fost și el eliminat, primind două cartonașe galbene. Lovitura de la 11 metri a fost ratată de Aurelian Chițu, portarul Balauru respingând balonul, iar arbitrul Istvan Kovacs a dictat repetarea penalty-ului. A doua oară a executat Răzvan Marin și a restabilit egalitatea, iar în prelungirile partidei a venit golul victoriei, reușit de Boli după o centrare a aceluiași Răzvan Marin.

Au evoluat următoarele formații - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Brandan (65 Nimely), Boli - R. Marin, Dr. Nedelcu, D. Lopez (46 Purece) - A. Chițu, G. Iancu (69 Cicâldău), Fl. Coman; Voluntari (antrenor Florin Marin): Balauru - Al. Coman, Balaur, Maftei (cpt.), Acsinte - Căpăţână, C. Lazăr, L. Marinescu - Fl. Cernat (69 Novac) - Ad. Bălan (80 A. Lungu), Ivanovici (67 Spahija).

Ultima partidă a etapei, FC Botoşani - ACS Poli Timişoara, se dispută luni seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV).

Clasament: 1. FC Steaua 30p (golaveraj: 20-10), 2. CS U. Craiova 27p (21-15), 3. FC VIITORUL 26p (18-14), 4. Gaz Metan 23p (18-15), 5. CFR 20p (25-12), 6. Dinamo 20p (24-16), 7. Botoșani 20p (21-15), 8. Pandurii 19p (15-16), 9. Voluntari 15p (20-22), 10. Astra 14p (13-20), 11. Concordia 13p (7-17), 12. Iași 12p (12-17), 13. ASA 2p (12-27), 14. ACS Poli 0p (13-23). CFR și ASA sunt penalizate cu câte șase puncte, iar ACS Poli, cu 14 puncte.