Tricolorii au pierdut finala cu Turcia

Fotbal / Preliminariile CM, Grupa D: ROMÂNIA - TURCIA 0-2

Sport 11 Septembrie 2013 / 00:00 527 accesări

Naţionala României a ratat şansa de a-şi asigura un loc în barajul pentru calificarea la turneul final la Campionatul Mondial din 2014, după ce a pierdut aseară, pe “Arena Naţională”, în faţa Turciei, scor 0-2, în Grupa D a preliminariilor europene. Tricolorii au început în forţă şi prima şansă a apărut încă din primul minut, când Marica a încercat să repete isprava din meciul cu Ungaria, dar a fost oprit din drumul spre poartă prin fault. Defensiva turcilor a continuat să se clatine şi Pintilii a fost la un pas să înscrie cu un şut la colţul scurt. Replica oaspeţilor a venit după o gafă a lui Chiricheş, însă Tătăruşanu a parat şutul slab a lui Yilmaz. Jocul pe contre a continuat şi, după un sfert de oră, Cr. Tănase a trimis un lob superb de la 18 metri, dar mingea a fost respinsă de pe linia porţii în transversală de Erkin. Inexplicabil, elevii lui Victor Piţurcă s-au retras în defensivă şi turcii au profitat rapid, reuşind să deschidă scorul prin golgeterul Yilmaz, care a reluat imparabil cu capul, deşi era flancat de Chiricheş şi D. Goian. Obligaţi să iasă la atac, tricolorii au încercat să preseze, dar nu şi-au creat mari ocazii la poarta lui Volkan. În schimb, au cerut o lovitură de pedeapsă, după ce un fundaş turc a atins mingea cu mâna în propriul careul, dar centralul norvegian a lăsat jocul să continue. Finalul primei reprize a mai adus o ocazie pentru reprezentativa lui Fatih Terim, şutul lui Selcuk trecând însă peste poarta lui Tătăruşanu.

La reluare, românii au ieşit de la cabine decişi să atace, dar prima mare ocazie le-a aparţinut tot turcilor, mingea trimisă de Bulut fiind blocată cu piciorul de Tătăruşanu. Cu Bogdan Stancu inexistent în ofensivă şi cu o lipsă de idei la mijlocul terenului, tricolorii nu şi-au creat mari oportunităţi de a egala timp de o jumătate de repriză. Prima şansă s-a ivit în min. 69, când Zeiţa Fortuna le-a surâs oaspeţilor, şutul lui Adi Popa nimerind bara. Fără vlagă, elevii lui Piţurcă au presat steril, apelând la mingi lungi aruncate aiurea în careul turcilor. Şi totuşi, în primul minut de prelungire, D. Goian a trimis cu capul din 6m, însă direct în braţele lui Volkan. Ultimele secunde au consfinţit o înfrângere dureroasă, Erdinc finalizând un contract rapid cu un şut perfect la colţul lung. Golul a stârnit şi mai multă furie în tribune, fanii cerând demisia lui Piţurcă, chiar dacă România mai are şanse teoretice la baraj. Totul depinde de Olanda, care trebuie să oprească cele două contracandidate ale tricolorilor, Ungaria şi Turcia.

Au evoluat echipele: România (antrenor Victor Piţurcă): Tătăruşanu - Măţel, Chiricheş (cpt.), D. Goian, Raţ - Hoban, Pintilii - Torje (46 Ad. Popa), B. Stancu, Cr. Tănase (78 G. Bucur) - Marica (46 Maxim); Turcia (antrenor Fatih Terim): Volkan - Gonul, Kaya, Toprak, Erkin - Gokhan (83 Erdinc), Selcuk, Topal, Arda Turan - Bulut (90 Bulum), Yilmaz (72 Sahan). Marcatori: Yilmaz 22, Erdinc 90+5. Arbitri: Svein Oddvar Moen - Kim Haglund şi Frank Andas (toţi din Norvegia). Cartonaşe galbene: Raţ / Kaya, Volkan, Arada Turan.

În această seară s-au mai jucat: Ungaria - Estonia 5-1 (Klavan 11-aut., Hajnal 21, Bode 41, Nemeth 69, Dzsudzsak 85 / Kink 48) şi Andorra - Olanda 0-2 (Van Persie 50, 54). Clasament: 1. Olanda 22p; 2. Ungaria 14p; 3. Turcia 13p (14-7); 4. România 13p (13-12); 5. Estonia 7p; 6. Andora 0p.