Triplă de aur pentru Lucian Munteanu

Tenis de masă / CN Individuale de Tineret

Sport 05 Decembrie 2012 / 00:00 421 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, în Sala “Romeo Iamandi” din Buzău, s-au disputat Campionatele Naţionale Individuale de tineret la tenis de masă. Cotat printre favoriţi, constănţeanul Lucian Munteanu (CS 2004 Tomis Constanţa) şi-a confirmat statutul, trecându-şi în cont trei medalii de aur. Sportivul pregătit de Stelian Haşoti s-a impus clar în proba de simplu masculin, după ce a trecut în finală de Adrian Costea (CSM Bistriţa), cu 4-0. La dublu masculin, Munteanu a făcut pereche cu Alin Spelbuş (Pristavu Cîmpulung), cei doi devenind campioni naţionali, după ce au trecut, în ultimul act, cu 3-0, de perechea formată din constănţeanul Cristian Pletea (LPS “Nicolae Rotaru”) şi Alexandru Manole (Pristavu Cîmpulung), ambii componenţi ai lotului naţional de cadeţi. Tripla de aur a lui Munteanu a fost completată de titlul naţional câştigat în proba de dublu mixt, unde constănţeanul a făcut pereche cu Camelia Poştoacă (Pristavu Cîmpulung), cei doi învingând, în finală, cu 3-2, dublul format din Szilard Kanabe (LT Nagy Moszes Tg. Secuiesc) şi Bernadette Szocs (CSM Bistriţa). Seria rezultatelor bune a fost completată de Cristian Pletea, care, în afara medaliei de argint obţinută la dublu masculin, a avut o prestaţie excelentă în proba de simplu. Sportivul în vârstă de 12 ani a ajuns până în sferturile de finală ale competiţiei, fiind eliminat chiar de Munteanu, care s-a impus în duelul constănţean cu 4-1.

DEPARTE DE PODIUM. Ceilalţi sportivi constănţeni prezenţi la Buzău au avut rezultate slabe, încheind întrecerea departe de medalii. La simplu masculin, Bogdan Istudor, Kristof Sek, Sedan Orazali, Mihai Cărtună şi Tiberiu Marga (toţi de la LPS “Nicolae Rotaru”) au fost eliminaţi în primul tur. La simplu feminin, cel mai bun rezultat a fost înregistrat de Roxana Iamani (CS Farul), care s-a oprit în sferturi, în timp ce Andreea Bucur şi Alina Zaharia (ambele LPS “Nicolae Rotaru”) au pierdut în turul secund.