Ultimul minut

Sport 14 Septembrie 2011 / 00:00 633 accesări

TECĂU, ÎN COBORÂRE DOUĂ LOCURI ÎN IERARHIA ATP

Cel mai bine clasat jucător român de simplu în ierarhia ATP, Victor Hănescu a coborât şase locuri în clasamentul mondial dat publicităţii ieri, ajungând pe locul 78, cu 650 de puncte. În schimb, Adrian Ungur, semifinalist la Braşov, a urcat şapte poziţii, până pe 129 cu 426 de puncte. Alţi doi jucători români, Victori Crivoi, locul 209, cu 251 de puncte, în urcare şapte poziţii, şi Marius Copil, locul 231, cu 211 puncte, în urcare şapte poziţii speră să pătrundă curând în Top 200. La dublu, Horia Tecău a retrogradat două locuri, ajungând pe 13, cu 4.070 de puncte. Constănţenul a coborât o poziţie şi în clasamentul celor mai bune echipe de dublu din acest sezon, fiind pe locul 6, împreună cu suedezul Robert Lindstedt, cu 3.525 de puncte.

HĂNESCU, ÎNVINS LA SZCZECIN

Tenismanul Victor Hănescu, cap de serie nr. 2 şi locul 72 ATP, a ratat calificarea în turul doi al turneului challenger de la Szczecin (Polonia), dotat cu premii în valoare totală de 106.500 de euro. Hănescu a fost învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, după o oră şi 41 de minute, de bulgarul Tihomir Grozdanov, jucător venit din calificări şi poziţia 646 în ierarhia mondială.

ROMÂNI LA CM DE LUPTE DE LA ISTANBUL

Luni, în prima zi a Campionatelor Mondiale de lupte de la Istanbul, sportivul român Alin Alexuc-Ciurariu s-a clasat pe locul 9 la categoria 96 kg, stilul greco-romane. Alexuc a trecut în primul tur de venezueleanul Erwin Jose Caraballo Cabrera, în şaisprezecimi l-a învins pe chinezul Zhai Ningchao, după care a fost învins în optimi de turcul Ildem Cenk. Virgil Munteanu (55 kg) s-a clasat doar pe locul 23, după ce a fost învins în primul tur de chinezul Li Shujin, iar Ion Panait (66 kg) a terminat pe locul 21, după ce a trecut în turul I de tadjikul Ahmad Kodirov, iar apoi a cedat la ungurul Tamas Lorincz, în şaisprezecimi.

ALTE 7 MEDALII PENTRU HALTEROFILII ROMÂNI LA EUROPENE

După 6 medalii de aur cucerite duminică, sportivii români au câştigat luni alte 7 medalii la Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret U-23 de la Bucureşti, două de aur, patru de argint şi una de bronz. La categoria 53 kg tineret, Dana Alexandra Berchi a cucerit două medalii de argint (smuls şi total) şi una de bronz (aruncat). Gabriel Olaru (56 kg) a câştigat o medalie de argint la smuls, dar a obţinut aurul la aruncat şi total. În fine, Marius Gîscan (62 kg) a reuşit o singură încercare, la aruncat, dar a câştigat medalia de argint, cu 153 kg.

NAŢIONALA DE POLO JUNIORI, ÎN OPTIMILE CE

Naţionala de polo juniori a României s-a calificat ieri în optimile de finală ale Campionatului European din Croaţia. Tricolorii mici au învins echipa Belarusului, scor 11-10, încheind grupa B pe locul trei, cu 3 puncte. În primele două confruntări din grupa B, România a cedat atât în faţa liderului Grecia, cu 3-13, cât şi a ocupantei locului secund, Spania, cu 9-11. Prima clasată din cele patru grupe se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 2 şi 3 vor juca încrucişat, pentru celelalte patru locuri disponibile. Meciurile din optimi sunt programate miercuri, echipa României urmând să se dueleze cu ocupanta locului secund din grupa D, Serbia sau Muntenegru.