Ultimul minut

Sport 01 August 2011 / 00:00 844 accesări

JO JO DAN A CÂŞTIGAT CENTURA WBC CABOFE

Pugilistul român Jo Jo Dan a cucerit vineri seara centura de campion WBC Caribbean Boxing Federation (CABOFE) la categoria welter, după ce l-a învins pe Iwan Azore, din Guyana, prin KO tehnic în repriza a treia, într-o gală desfăşurată la Port of Spain (Trinidad Tobago). Jo Jo Dan (alias Ionuţ Ion), care în august va împlini 30 de ani, este profesionist din 2004 şi are în palmares 29 de victorii (16 înainte de limită) şi o singură înfrângere. Acest succes îi poate deschide românului drumul spre centura de campion mondial WBC.

GIMNASTA LARISA IORDACHE, VEDETĂ LA FOTE

Tinerii sportivi români au încheiat de o manieră entuziasmantă întrecerile celei de-a 11-a ediţii a Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Trabzon (Turcia), cucerind în concursul pe aparate al competiţiei de gimnastică nu mai puţin de şase medalii: trei de aur, prin Larisa Iordache, la bârnă şi sol, şi Daniel Rădeanu, la sol, şi trei de argint, prin aceeaşi Larisa Iordache, la sărituri şi paralele, şi Andrei Groza, la paralele. Larisa Iordache a câştigat la Trabzon şi concursul individual compus.

ROMÂNIA, LOCUL 5 LA FOTE

Vineri s-a încheiat la Trabzon (Turcia) a 11-a ediţie a Festivalului Olimpic al Tineretului European, la care au fost prezenţi 4.000 tineri sportivi, cu vârsta de 14-15 ani, din 49 de ţări. România, cu reprezentanţi la doar 5 discipline din cele 9 înscrise în program, s-a situat pe un excelent loc 5 în clasamentul pe naţiuni, cucerind 14 medalii (6 aur, 7 argint, 1 bronz). Medaliile de aur au fost obţinute de gimnaştii Larisa Iordache (individual compus, bârnă şi sol) şi Daniel Rădeanu (sol), de atleta Dana Loghin (2.000 m obstacole) şi de judoka Alexandra Florian (52 kg), medaliile de argint au revenit gimnaştilor Larisa Iordache (sărituri şi paralele), Daniel Rădeanu (individual compus) şi Andrei Groza (paralele), echipei feminine de gimnastică, atletei Anca Bunea (3.000 m) şi judoka Stefania Dobre (57 kg), iar unica medalie de bronz a fost câştigată de atleta Ligia Grozav (înălţime). În clasamentul pe medalii, România a fost devansată de Rusia (19-16-15), Marea Britanie (17-10-6), Ucraina (8-4-3) şi Italia (6-11-12), dar s-a situat peste Ungaria (5-3-5), Germania (4-11-8) şi Franţa (4-6-4).