Ultimul minut

Sport 07 Iunie 2011 / 00:00 1106 accesări

ŞEDINŢĂ IMPORTANTĂ LA FR VOLEI

Astăzi, de la ora 11.00, la Bucureşti, la sediul Federaţiei Române de Volei, se va stabili programul competiţional în sezonul 2011-2012 din Divizia A1, feminin şi masculin, precum şi programul primelor două tururi din Cupa României, ediţia 2011-2012, feminin şi masculin. De asemenea, în cadrul acestei şedinţe se va stabili câţi jucători din străinătate vor putea fi utilizaţi de o formaţie în sezonul viitor.

DRAGOŞ AGACHE, LOCUL 3 LA BARCELONA

Înotătorul constănţean Dragoş Agache a ocupat locul 3 în proba de 50 m bras din cadrul concursului de la Barcelona, din circuitul Mare Nostrum. Sportivul legitimat la CS Farul Constanţa fost cronometrat cu timpul de 28 de secunde şi 16 sutimi, fiind devansat în clasament de sud-africanul Cameron van der Burgh şi de norvegianul Alexander Dale Oen. Elevul antrenorului Eduard Cîşlaru a luat startul şi în proba de 100 m bras, la care încearcă să ajungă la Jocurile Olimpice de la Londra, din 2012, terminând pe locul 6, cu timpul de un minut, o secundă şi 88 de sutimi.

A ÎNCEPUT JUNIORS CUP MAMAIA IDU UNDER 16 ETA 2

Ieri a debutat la complexul sportiv Tenis Club Idu din staţiunea Mamaia a 17-a ediţie a Juniors Cup Mamaia Idu under 16 ETA 2, întrecere care a adus la start sportivi din Canada, Italia, Japonia, Moldova, Slovacia, Suedia, Ucraina şi România. La fete, principalele favorite sunt Andreea Ghiţescu (nr. 172 ETA) şi Jaquelin Adina Cristina (nr. 211 ETA), în timp ce la băieţi sunt prezenţi patru jucători din prima sută a ierarhiei europene: Patrick Ciorcilă (nr. 34 ETA), Bogdan Borza (nr. 51 ETA), Artur Culicovschi (nr. 82 ETA) şi Nicolae Frunză (nr. 92 ETA). Pe cele două tablouri principale au intrat către 48 de jucători, favoriţii având liber în prima rundă, în timp ce la dublu, care va începe azi, sunt înscrise doar 12 perechi.

CN DE CULTURISM PENTRU COPII ŞI JUNIORI

Sâmbătă şi duminică, la Slobozia, au avut loc Campionatele Naţionale de culturism şi fitness pentru copii şi juniori. Sportivii de la CS Farul Constanţa au avut o prestaţie excelentă, obţinând 15 medalii. Astfel, la copii au fost câştigate 12 medalii - la fitness, 13-14 ani, băieţi: aur - Lucian Ştefănescu, bronz - Adrian Bucur; fitness, 8-9 ani, fete: aur - Cătălina Străliciuc, argint - Ioana Calenici, bronz - Andreea Coteţ; fitness, 10-11 ani, fete: argint - Maria Calabache, bronz - Alexandra Drăguşanu; fitness, 12-13 ani, fete: argint - Daciana Enache, bronz - Viorica Dima; fitness 14-15 ani, fete: aur - Alexandra Gologan, argint - Andreea Scânteie, bronz - Andeea Drenea. La juniori, constănţenii s-au ales cu trei medalii - body fitness (1,63 m): argint - Alina Pascu; culturism, 80 kg: argint - Răzvan Frăţilă; fitness open: bronz - Georgian Oprescu. Sportivii sunt pregătiţi de Cristian Mihăilescu şi Nicoleta Dendiu.

PODIUM PENTRU CS FARUL LA CUPA ROMÂNIEI LA SCRIMĂ

La sfârşitul săptămânii trecute, la Bucureşti a avut loc Cupa României la scrimă, feminin. În proba de spadă pe echipe, CS Farul Constanţa, în componenţa Cristina Răceu, Cristina Toma, Mădălina Ciucuraş, Monica Deveseleanu şi Marina Ghionea, a ocupat locul 3. La individual, sportivele constănţene au obţinut următoarele performanţe: Răceu - locul 9, Toma - locul 13 şi Ciucuraş - locul 16.

SALT DE ŞAPTE LOCURI PENTRU HALEP ÎN IERARHIA WTA

Constănţeanca Simona Halep a urcat şapte locuri în clasamentul WTA, ajungând până pe poziţia 60, cu 993 de puncte, după ce a jucat în turul secund al turneului de la Roland Garros. Cea mai bine clasată tenismenă română a rămas Alexandra Dulgheru, chiar dacă a căzut o poziţie, fiind pe locul 36, cu 1.455p. Şi Monica Niculescu a coborât în ieirarhia mondială, trei poziţii, până pe 47, cu 1.133p. Cea mai impresionantă urcare a înregistrat-o Sorana Cîrstea, ajunsă pe locul 99, după un salt de 21 de poziţii, cu 833p, după ce a jucat în turul 3 la Paris, fiind eliminată chiar de câştigătoarea turneului, chinezoaica Na Li. Şi Irina Begu a avansat considerabil, de pe 102 până pe 87, cu 750p. În Top 200 mai sunt şase jucătoare din România: Edina Gallovits-Hall, pe 120, cu 571p, în urcare 11 locuri, Mădălina Gojnea, pe 160, cu 380p, în coborâre patru poziţii, Liana Ungur, pe 168, cu 361p, în urcare 32 de locuri, Alexandra Cadanţu pe 178, cu 341p, în urcare 14 locuri, Elena Bogdan, pe 184, cu 324p, în urcare 21 de poziţii, şi Raluca Olaru, pe 187, cu 311p, în coborâre trei locuri. Pe primul loc în clasamentul WTA au rămas Caroline Wozniacki (Danemarca), cu 9.915p, urmată de Kim Clijsters (Belgia), cu 8.215p şi Vera Zvonareva (Rusia), cu 7.935p, în timp ce Na Li a urcat trei poziţii, fiind acum pe locul 4, cu 6.475p.

NICULESCU, ÎN COBORÂRE ÎN IERARHIA WTA LA DUBLU

Cea mai bine clasată tenismenă română în clasamentul WTA la dublu, Monica Niculescu, a coborât două poziţii, ajungând pe locul 37, cu 2.250 de puncte. În Top 100, mai sunt alte cinci jucătoare din România, Alexandru Dulgheru, pe 44, cu 2.025p, în urcare patru locuri, Edina Gallovits-Hall, pe 84, cu 1.017p, în coborâre 11 poziţii, Sorana Cârstea, pe 92, cu 873p, în urcare un loc, Irina Begu, pe 95, cu 850p, în urcare două poziţii, şi Raluca Olaru, pe 99, cu 780p, în urcare două locuri.

HĂNESCU, ÎN CĂDERE ÎN CLASAMENTUL ATP

În clasamentul Atp la simplu, Victor Hănescu a căzut două locuri, fiind acum pe 62, cu 805 puncte, în timp ce Adrian Ungur a alunecat patru poziţii, până pe 165, cu 345p. În schimb, Victor Crivoi a părăsit Top 200, ajungând pe locul 203, cu 261p, iar Marius Copil, a săltat 29 de poziţii, fiind acum pe locul 222, cu 222p. Pe primul loc a rămas Rafael Nadal (Spania), cu 12.070p, urmat de Novak Djokovic (Serbia), cu 12.025p, şi Roger Federer (Elveţia), cu 9.230p.

CÎRSTEA, ÎN TURUL SECUND LA BIRMINGHAM

Sorana Cîrstea, locul 78 WTA, a învins-o, ieri, cu 6-3, 6-3, pe Kai-Chen (Taiwan, locul 135 WTA), după un meci care a durat aproximativ o oră, în primul tur al al turneului de la Birmingham, turneu dotat cu premii în valoare de 220.000 de dolari. Pentru calificarea în manşa secundă, Cîrstea va primi un cec în valoare de 1.350 de dolari şi 15 puncte WTA. În faza următoare, Cîrstea va evolua împotriva Danielei Hantuchova (Slovacia, locul 28 WTA, a patra favorită a competiţiei). Pe tabloul principal de simplu mai este prezentă şi Edina Gallovits-Hall, locul 120 WTA, care va juca în turul întâi cu Misaki Doi (Japonia, locul 133 WTA).

LARISA IORDACHE, PATRU FINALE CÂŞTIGATE LA GYM FESTIVAL

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat finalele la individual-compus, paralele, bârnă şi sol, din cadrul Gym Festival, competiţie desfăşurată în Slovacia la finalul săptămânii trecute. Iordache s-a impus în toate cele trei finale individuale în care a concurat, fiind notată cu 14.250 (paralele), 15.600 (bârnă) şi 14.850 (sol) . La individual-compus, Iordache a acumulat un punctaj de 59.500 puncte, clasându-se de asemenea pe prima poziţie. Pe locul 3 al podiumului a urcat Maria Balea (53.650 puncte), care a mai obţinut medalia de argint la paralele (13.300) şi medalia de bronz la sol (13.500). A treia reprezentantă a României, Georgiana Gheorghe, a ocupat locul 5 la bârnă (12.700). Competiţia a reunit în sala din Trnava 29 de gimnaste din Rusia, Australia, Ucraina, Polonia, Croaţia, Ungaria, Cehia, Slovacia şi România.

LOCUL 4 ÎN CHINA PENTRU NAŢIONALA DE FUTSAL

Echipa naţională de futsal a României a evoluat săptămâna trecută în turneul amical găzduit de oraşul chinez Hangzhou, la care au participat cinci echipe. România a ocupat locul 4 în clasament, penultimul, după ce în ultima zi a pierdut cu 2-3 în faţa Japoniei. În clasamentul final, Brazilia a acumulat 9p, urmată de Japonia 7p, Iran 5p, România 4p şi China 0p.

OLIMPIA CLUJ, CAMPIOANĂ A ROMÂNIEI LA FOTBAL FEMININ

În penultima etapă a campionatului naţional de fotbal feminin, CFF Olimpia Cluj a învins ocupanta locului al doilea în clasament, FC Municipal Tg. Mureş, cu scorul de 7-1. Formaţia clujeană este virtual campioană a României, pentru că are 5 puncte avans în clasament, iar în ultima etapă va câştiga trei puncte la masa verde, având meci cu o echipă retrasă din campionat. Înfiinţată la începutul campionatului, CFF Olimpia Cluj a câştigat şi Cupa României în acest sezon, după ce în finală a învins-o cu 2-0 tot pe FC Municipal Tg. Mureş.

DANIEL BRATA, LOCUL 5 LA CUPA MONDIALĂ DE JUDO

Duminică, în cadrul Cupei Mondiale de judo de la Bucureşti, Daniel Brata s-a clasat pe locul 5 la categoria 100 kg, după ce a fost învins în meciul pentru medalia de bronz de bosniacul Amel Mekic. În prima zi a competiţiei, Dan Fîşie a câştigat medalia de aur la 66 kg. Adrian Merga s-a clasat pe locul 7 la 73 kg, Valentin Radu a fost al 7-lea la 90 kg, iar Daniel Natea tot al 7-lea la +100 kg. În clasamentul pe medalii, Georgia a ocupat primul loc, cu 3 medalii de aur şi una de argint.

VIOREL SIMION VA BOXA PENTRU CENTURA WBC

Viorel “Bombardierul” Simion va lupta pe 9 iulie, la Romexpo, cu filipinezul Jun Talape, poreclit “The Rock” (Stânca), în Gala “Campion pentru România”, care are ca main event meciul dintre Lucian Bute şi francezul Jean Paul Mendy. Talape, compatriot şi prieten cu celebrul Manny Pacquiao, are în palmares 20 de victorii (8 prin KO), 7 înfrângeri şi un meci egal. Pentru Viorel Simion este primul meci în care se va lupta pentru o centură importantă, WBC International, la categoria pană. Tot după 13 partide fără înfrângere, Lucian Bute a câştigat la profesionişti centura WBC America.