Ultimul minut

Sport 15 Septembrie 2008 / 00:00 575 accesări

Încă o înfrîngere pentru “stejari” în turneul din Noua Zeelandă

Naţionala de rugby a României a jucat sîmbătă dimineaţă cel de-al treilea meci din turneul din Noua Zeelandă, împotriva celor de la Waikato Development. Avînd din nou o superbă galerie românească alături, “stejarii” au condus la pauză cu 12-6, graţie eseurilor reuşite de Zebega şi faristul Makapelu, plus o transformare a lui Vlaicu. Mai mult, Vlaicu a mai ratat apoi 4 penalităţi, ratînd şansa desprinderii pe tabela de marcaj. Ocaziile irosite s-au răzbunat, iar Waikato a revenit în meci şi a înscris 8 puncte, fără ca românii să mai puncteze. Învingătoarea meciului s-a decis în minutul 79, cînd Dumbravă a dat o pasă lungă, neozeelandezii au interceptat şi au reuşit un eseu care a dus tabela la 12-14. România are pînă acum o victorie şi două înfrîngeri la limită în turneul din Emisfera Sudică. “Stejarii” pleacă astăzi spre Samoa, unde vor juca împotriva naţionale samoane pe 20 septembrie.

Victorie istorică pentru Vettel

Sebastian Vettel pare să fi un demn urmaş al lui Michael Schumacher! Germanul de la Toro Rosso a avut un week-end de vis la Monza, reuşind pole-position şi victoria în cursă. Devenind cel mai tînăr pilot (21 ani şi 76 zile) din istoria F1 cu astfel de performanţe! Şi asta în templul vitezei, pe cel mai rapid circuit din F1, cel de la Monza! Afectat de ploaie, GP-ul Italiei a avut o desfăşurare mai puţin aşteptată. Pole-position pentru Vettel, în timp ce Hamilton şi Raikkonen n-au intrat în primii 10! Pe o ploaie torenţială, startul s-a dat din spatele safety car, cu Vettel instalîndu-se la conducere. Germanul a condus de la un capăt la altul reuşind o victorie istorică, el fiind urmat de Kovalainen şi Kubica, polonezul încheind cursa cu o singură intrare la boxe. Lupta pentru titlul mondial a devenit şi mai pasionantă după clasările modeste ale lui Massa şi Hamilton. Englezul a reuşit o excelentă cursă de recuperare, dar a terminat cursa cu probleme la maşină, Webber încercînd de cîteva ori să-l depăşească. Clasamentul de la Monza: 1.S.Vettel (Toro Rosso) în 1h 26.47:494; 2.H.Kovalainen (McLaren-Mercedes) la 12:512; 3.R.Kubica (BMW-Sauber) la 20:471; 4.F.Alonso (Renault); 5.N.Heidfeld (BMW-Sauber); 6.F.Massa (Ferrari); 7.L.Hamilton (McLaren-Mercedes); 8.M.Webber (Red Bull)

Iuri Baskakov va arbitra la centru partida AS Roma - CFR Cluj

Arbitrul rus Iuri Baskakov va conduce la centru meciul dintre AS Roma şi CFR Cluj, din prima etapă a grupei A a Ligii Campionilor, programat mîine, de la ora 21:45. El va fi ajutat la cele două linii de compatrioţii săi Tihon Kalugin şi Anton Averianov, în timp ce arbitru de rezervă va fi Aleksandr Gvardis. Centralul rus a mai arbitrat partida Steaua - Betis Sevilla 0-0, din prima manşă a optimilor de finală ale Cupei UEFA, din luna martie a anului 2006, precum şi meciul pe care roş-albaştrii l-au pierdut în faţa lui Arsenal Londra, scor 1-2, în grupa H a Ligii Campionilor, în sezonul trecut. De asemenea, Baskakov a mai condus întîlnirea FC Bruges - Dinamo 3-1, din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, în iulie 2002, dar şi meciul amical Polonia - România 1-2, disputat la 17 aprilie 2002. Sîmbătă, în campionat, Roma a pierdut în deplasarea de la Palermo, scor 1-3. Oaspeţii au deschis scorul prin Julio Baptista (8), dar Palermo a revenit prin „dubla” lui Fabrizio Miccoli (20, 56) şi a închis tabela prin golul marcat de Cavani (72).

Chivu a ratat disputa cu Dică

Formaţia lui Jose Mourinho, Internazionale Milano, a trecut sîmbătă pe teren propriu de Catania, scor 2-1, într-un meci din etapa a 2-a din Serie A în care milanezii nu au marcat niciun gol! Oaspeţii au deschis scorul prin Plasmati (45), apoi Inter a trecut în avantaj după două autogoluri, reuşite de Mascare (43) şi Terlizzi (48). Din minutul 45, formaţia din Milano a evoluat cu un om mai puţin pe teren, Muntari fiind eliminat pentru un fault dur. Cristian Chivu nu a fost convocat la Inter, deşi s-a refăcut după operaţia pe care a suferit-o la umăr, iar la gruparea antrenată de Walter Zenga, Nicolae Dică a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 62, în locul lui Martinez.

Zi neagră pentru formaţiile din Manchester în Premier League

Chelsea Londra a învins în deplasare pe Manchester City, scor 3-1, într-un meci din etapa a 4-a a campionatului Angliei. Robinho a deschis scorul pentru gazde, în min. 13, iar Chelsea a punctat prin Carvalho (16), Lampard (53) şi Anelka (70). Oaspeţii au jucat cu un om mai puţin din minutul 78, cînd căpitanul John Terry a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, el urmînd să lipsească de pe teren la derby-ul cu Manchester United. Nici deţinătoarea Ligii Campionilor nu a cîştigat sîmbătă, fiind învinsă de FC Liverpool cu 2-1. Pentru gazde au marcat Brown (26-autogol) şi Babel (77), iar pentru United a înscris Tevez (3).